تاریخ : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ 17 ذو الحجة 1442 Monday, 26 July , 2021
3

نام و مشخصات عامل انتحاری منچستر اعلام شد

  • ۰۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۹:۵۴
نام و مشخصات عامل انتحاری منچستر اعلام شد

پلیس بریتانیا هویت عامل انتحاری منچستر را منتشر کرد: او جوان ۲۲ ساله‌ای به نام سلمان عابدی است که در منچستر متولد شده است. خانواده او از دست رژیم قذافی به بریتانیا مهاجرت کرده بود.

به گزارش دویچه‌وله، مقامات بریتانیا هویت عامل انتحاری انفجار منچستر را اعلام کردند.

رسانه‌های ایالات متحده با استناد به منابع بریتانیایی هویت عامل حمله تروریستی منچستر را فاش کرده‌اند.

او سلمان عابدی نام دارد و در سال ۱۹۹۴ در خانواده‌ای مسلمان و عرب در منچستر به دنیا آمده است. او چهارمین و آخرین فرزند این خانواده بوده است.

پدر و مادر سلمان عابدی، پیش از تولد او از دست رژیم معمر قذافی، از لیبی به بریتانیا پناه برده بودند.

خبرگزاری‌ها از قول مقامات بریتانیا گفته‌اند که هم‌اکنون اولویت تحقیقات دستگاه اطلاعاتی این موضوع است که بدانند عامل انتحاری چه ارتباطاتی داشته و تا چه حد با شبکه‌های تروریستی در پیوند بوده است.

گروه تروریستی “خلافت اسلامی” (داعش) در اطلاعیه‌ای مسئولیت عملیات تروریستی منچستر را قبول کرده و مدعی شده که عامل حمله از “سربازان خلافت” بوده است.

در انفجار شدیدی که شامگاه دوشنبه در سالن کنسرتی در منچستر روی داد، ۲۲ نفر کشته و بیش از ۵۰ نفر زخمی شدند. بیشتر قربانیان حادثه از جوانان کم سن‌وسال هستند.

انفجار اندکی پس از ساعت ده و نیم، بلافاصله پس از پایان کنسرت روی داد.

ترورهای پیاپی از سال ۲۰۰۵

پیگیری‌های پلیس برای کشف همدستان احتمالی عامل انفجار سه‌شنبه دو بازداشت دیگر را هم به دنبال داشت. علاوه بر این پلیس در محلی در یک منطقه منچستر بزرگ ماده مشکوکی را منفجر کرد.

ترور جمعی در منچستر دو ماه پس از اقدامی تروریستی در وست مینستر لندن روی می‌دهد که در جریان آن ۵ نفر کشته شدند. ترور منچستر در عین حال به لحاظ زمانی نیز بی‌مسما نیست. چهار سال پیش در چنین روزی یک سرباز بریتانیایی در جریان حمله با خنجر به قتل رسید. تروری با ابعاد و کشته‌های بسیار بیشتر به سال ۲۰۰۵ برمی‌گردد که در متروی لندن روی داد و به کشته‌شدن ۵۲ نفر و مجروح و مصدوم‌شدن صدها نفر انجامید. مسئولیت اغلب این ترورها را اسلام‌گرایان افراطی به عهده گرفته‌اند.

برچسب ها