1

اسرائیل و حماس با برقراری آتش‌بس پس از ۱۱ روز جنگ موافقت کردند

  • ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰:۱۱
اسرائیل و حماس با برقراری آتش‌بس پس از ۱۱ روز جنگ موافقت کردند

کابینه امنیتی اسرائیل به ریاست بنیامین نتانیاهو شامگاه پنجشنبه ۲۰ ماه مه / ۳۰ اردیبهشت پس از ۱۱ روز جنگ، آتش‌بس یک‌‌جانبه با حماس را پذیرفت.

به گزارش یورو نیوز، همزمان مقام‌های حماس و جهاد اسلامی توافق خود را برای اجرای آتش‌بس اعلام کردند و دفتر نخست وزیر اسرائیل نیز این خبر را تایید کرد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی تمام اعضای کابینه امنتی توصیه مشاوران امنیتی یعنی رئیس کل نیروهای مسلح، مدیر امنیت داخلی (شین بث) مدیر امنیت خارجی (موساد) و رئیس شورای امنیت ملی مبنی بر پذیرش بدون قید و شرط آتش‌بس پیشنهادی مصر را قبول کردند.

قرار است حملات ارتش اسرائیل به نوار غزه فورا متوقف شود. با این حال رسانه‌های اسرائیل یه نقل از منابع حاضر در جلسه امنیتی کابینه خبر دادند که در صورت شلیک دوباره موشک از غزه به سوی اراضی اسرائیلی، عملیات خود را با قدرت تمام از سر گیرند.

با وجود اعلام اجرای فوری آتش‌بس از سوی رسانه‌های اسرائیلی، شبکه‌های عرب زبان از پایان مخاصمه در ساعت ۲ صبح جمعه به وقت محلی (یک بامداد به وقت اروپای مرکزی) خبر می‌دهند.

تنها دقایقی پیش از اعلام آتش‌بس از سوی اسرائیل آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده گفته بود با همتای اسرائیلی‌ام صحبت کردم و بار دیگر پیام بایدن مبنی بر انتظار وی از برقراری فوری آتش‌بس را به دولت اسرائیل انتقال دادم.

دقایقی پس از اعلام خبر پذیرش آتش‌بس صدای آژیر قرمز در منطقه اشکلون در جنوب اسرائیل شنیده شد. همزمان هواپیماهای اسرائیل مناطقی در شمال غرب غزه را بمباران کردند.

شدیدترین مخاصمه مسلحانه هفت سال اخیر بین اسرائیل و حماس و جهاد اسلامی در غزه تا پنجشنبه شب و زمان اعلام آتش‌بس، جان حداقل ۲۳۲ فلسطینی و ۱۲ اسرائیلی را گرفت.

ارتش اسرائیل که صدها بار به غزه از هوا و زمین حمله کرد می‌گوید گروه‌های مسلح فلسطینی در ۱۱ روزی که گذشت بیش از ۳ هزار راکت به سمت اسرائیل شلیک کرده‌اند.

پدافند هوایی اسرائیل با سامانه دفاعی موسوم به گنبد آهنین بیشتر راکت‌ها و موشک‌های شلیک شده از سوی گروه‌های فلسطینی را رهگیری و منهدم کرد.

برچسب ها

دیدگاه