تاریخ : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ 17 ذو الحجة 1442 Monday, 26 July , 2021
6

دیده‌بان حقوق بشر نگران سرنوشت دختری فراری از عربستان

  • ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۳
دیده‌بان حقوق بشر نگران سرنوشت دختری فراری از عربستان

ناپدید شدن ناگهانی دختری اهل عربستان که نمی‌خواست به ازدواجی اجباری در ریاض تن بدهد‌، نگرانی “دیده‌بان حقوق بشر” را برانگیخته است. سفیر عربستان در فیلیپین می‌گوید که دختر فراری “به آغوش خانواده ‌خود بازگردانده شده است”.

به گزارش دویچه وله، بنا به گزارش نهاد “دیده‌بان حقوق بشر” دینا علی لاسلوم، دختر ۲۴ ساله‌ای که به قصد فرار از عربستان سعودی عازم استرالیا بود، در فرودگاه مانیل در فیلیپین متوقف و پس از ضبط بلیت و پاسپورتش به کشور خود بازگردانده شده است. به گفته‌ی سخنگوی این نهاد به نقل از مسافری کانادایی که در فرودگاه مانیل با لاسلوم گفت‌وگو کرده، کارمندان شرکت هوایی فیلیپین مانع ادامه‌ی پرواز او به سیدنی شده‌اند.

این شاهد عینی، فیلم گفت‌وگوی خود با دینا را که در فرودگاه با دوربین گوشی تهیه کرده، روز چهارشنبه (۱۲ آوریل) در شبکه‌‌های اجتماعی منتشر ساخت. دینا در این فیلم می‌گوید: «اگر افراد خانواده‌ام سر برسند، مرا خواهند کشت.»

فرار ناموفق

دینا علی لاسلوم، روز سه‌شنبه (۱۱ آویل) به دلیل فرار از “ازدواجی اجباری” در عربستان قصد داشت خود را به سیدنی برساند. سخنگوی “دیده‌بان حقوق بشر” ضمن ابراز نگرانی از سرنوشت او می‌گوید که یکی از کارمندان فرودگاه در این روز شاهد درگیری دینا با ماموران امنیتی فرودگاه و “چند مرد که ظاهری عربی” داشتند، بوده است. این شاهد می‌گوید که صدای فریادهای “کمک” دینا را شنیده که پس از مدتی با “بستن دهان او با نوار چسب” خاموش شده است. کارمند یادشده هم‌چنین شهادت داده که “چند مرد، دست‌ها و پاهای دینا را با نوار چسب پهن بستند و او را روی دست به داخل هواپیما بردند. ”

بنا به گزارش خبرنگاری فرانسه به نقل از مقامات دولتی فیلیپین، نام هیچ شهروند عربستان سعودی در فهرست اطلاعاتی “اداره خارجی‌ها” این کشور ثبت نشده است. گفته می‌شود که رودریگو دوترته، رئیس‌جمهور فیلیپین، هنگام وقوع این حادثه در ریاض به‌سر می‌برده است.

سفیر عربستان سعودی در فیلیپین، روز جمعه (۱۴ آوریل) در پیام توئیتری خود نوشت، آن‌چه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، “واقعیت ندارد” و موضوع دینا به “یک مسئله‌ی خانوادگی” مربوط می‌شود. در این پیامک هم‌چنین آمده است که دختر فراری “به آغوش خانواده‌‌ی خود بازگردانده شده است”.

محل اقامت دینا

یکی از کنشگران عربستان سعودی به خبرگزاری فرانسه گفته که دینا چند سالی در کویت زندگی می‌کرده، ولی چندی پیش پدر و برادرانش او را به زور به ریاض بازگردانده ‌بودند تا به عقد و ازدواج مردی درآورند که خود انتخاب کرده‌اند. این کنشگر می‌گوید که دینا در حال حاضر در بازداشت به‌سر می‌برد. یکی از دانشجویان زن رشته‌ی پزشکی نیز که در فرودگاه ریاض قصد کمک به دینا را داشته، دستگیر شده است.

“دیده‌بان حقوق بشر” در بیانیه‌ای که روز جمعه (۱۴ آوریل) منتشر کرده از دولت عربستان سعودی می‌خواهد محل اقامت کنونی دینا را مشخص کند و به اطلاع همگان برساند که آیا “او نزد خانواده ‌یا در پناه دولت” است. در این بیانیه‌ای آمده است که جان دینا، اگر مجبور به اقامت نزد خانواده‌‌ی خود باشد، در معرض “خطرات جدی” است.

برچسب ها