تاریخ : پنج شنبه, ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰ 27 ذو الحجة 1442 Thursday, 5 August , 2021
5

شمار تلفات انفجار در شمال سوریه به دست‌کم ۱۱۲ تن رسید

  • ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۰
شمار تلفات انفجار در شمال سوریه به دست‌کم ۱۱۲ تن رسید

شمار کشتگان انفجار در نزدیکی اتوبوس‌های ساکنان فوعه و کفریا در نزدیکی حلب به دست‌کم ۱۱۲ نفر رسیده است. انفجار در محله راشدین حلب رخ داد و قربانیان ‌شهروندانی بودند که توافق شده بود به مناطق تحت کنترل دولت منتقل شوند.

به گزارش دویچه وله، دیده‌بان حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن روز یکشنبه (۱۶ آوریل/ ۲۷ فروردین) اعلام کرد که شمار کشته‌های انفجار در محله الراشدین حلب به دست‌کم ۱۱۲ تن رسیده است. خبرگزاری رویترز به نقل از امدادگران کلاه سفید سوریه می‌نویسد که این امدادگران دست‌کم ۱۰۰ پیکر بی‌جان را از محل انفجار جمع‌آوری کرده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه انتظار دارد شمار قربانیان باز هم افزایش یابد.

انفجار بعد از ظهر روز شنبه (۱۵ آوریل/ ۲۶ فروردین) در محله الراشیدن حلب و در نزدیکی محل توقف کاروان اتوبوس‌های حامل ساکنان دو شهرک “الفوعه” و “کفریا” رخ داد. این دو شهرک در استان ادلب قرار دارند و ساکنان آنها اغلب شیعیان هوادار دولت بشار اسد هستند.

رسانه‌های نزدیک به رژیم بشار اسد اعلام کردند که یک مهاجم انتحاری خودروی بمبگذاری‌شده خود را در محل استقرار اتوبوس‌ها منفجر کرده است. خبرگزاری‌های بین‌المللی در نخستین ساعات پس از انفجار، از  دست‌کم ۴۳ کشته و ده‌ها زخمی خبر دادند. برخی منابع تعداد کشته‌ها را ۵۸ نفر و زخمی‌ها را بیش از ۱۲۰ نفر اعلام کرده بودند.

کاروان اتوبوس‌ها حامل حدود ۵ هزار نفر از ساکنان شهرک‌های شیعه‌نشین “فوعه” و “کفریا” در حومه ادلب بودند. آنها ساعتی پیش از انفجار به محله الراشدین حلب رسیده بودند و قرار بود در همین‌جا با شورشیان مسلح و اعضای خانواده‌های آنها از دو شهرک “زبدانی” و “مضایا” مبادله شوند.

تخلیه و مبادله ساکنان چهار شهرک یادشده براساس توافقی است که اوایل ماه آوریل میان نیروهای دولتی سوریه و مخالفان مسلح با میانجی‌گری ایران و قطر به دست آمد. اجرای توافق نیز از روز جمعه (۱۴ آوریل/ ۲۵ فروردین) آغاز شد.

براساس توافق‌نامه، قرار است مخالفان مسلح و خانواده‌های آنها که ساکن شهر‌های زبدانی و مضایا هستند از این دو شهر خارج شوند. این دو شهر در حومه دمشق و در محاصره نیروهای دولتی قرار دارند. در ازای خروج آنها، افراد هوادار رژیم اسد در شهر‌های کفریا و فوعه در استان ادلب که در کنترل مخالفان است، از این دو شهر خارج خواهند شد.

برخی خبرگزاری‌ها می‌گویند در این نقل و انتقال حدود ۳۰ هزار نفر از دو طرف جابجا خواهند شد. ۱۶ هزار نفر از ساکنان فوعه و کفریا که حامیان دولت بشار اسد محسوب می‌شوند به شهرهای حلب، دمشق و یا استان لاذقیه منتقل خواهند شد. شورشیان مسلح و خانواده‌های آنها نیز به استان ادلب خواهند رفت.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت کشتار بی‌رحمانه بعد از ظهر شنبه را بر عهده نگرفته است. نیروهای دولتی سوریه و مخالفان، یکدیگر را به انجام این حمله متهم می‌کنند. خبرگزاری دولتی سوریه “سانا”، “تروریست‌ها” را متهم کرده است. اما مخالفان، هواداران رژیم اسد را مسئول این حمله می‌دانند.

برچسب ها