تاریخ : سه شنبه, ۲۵ خرداد , ۱۴۰۰ 6 ذو القعدة 1442 Tuesday, 15 June , 2021
4

گوگل به پرداخت حقوق کم‌تر به زنان متهم شد

  • ۲۲ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۱
گوگل به پرداخت حقوق کم‌تر به زنان متهم شد

گوگل چند روزی است که با اتهام سنگینی روبروست. وزارت کار آمریکا می‌گوید بر اساس شواهد در گوگل به زنان کم‌تر از مردان حقوق پرداخت می‌شود. گوگل این اتهام را رد می‌کند و خود را مدافع برابری اعم از جنسیتی و نژادی می‌داند.

به گزارش دویچه‌وله، وزارت کار آمریکا در گزارشی اعلام کرده است شرکت گوگل به کارکنان زن خود کم‌تر از کارکنان مرد حقوق پرداخت می‌کند. بر این اساس گوگل به “نابرابری سیستماتیک” در پرداخت‌ها در همه سطوح متهم شده است.

بر اساس گزارش‌ها خانم جانت ویپر، یکی از مدیران منطقه‌ای وزارت کار آمریکا، گفته است این وزارتخانه “شواهد متقاعدکننده‌ای” دریافت کرده است که از “تبعیض قابل‌توجه” علیه زنان در سطوح شغلی مختلف در گوگل خبر می‌دهند.

گوگل اتهام‌ها را به شدت رد کرده و از وزارت کار برای اعلام نکردن راه و روش گردآوری اطلاعاتش انتقاد کرده است. گوگل می‌گوید این نخستین بار است چنین اتهاماتی متوجه آن شرکت می‌شود.

گوگل که سالانه گزارشی با محوریت تنوع در محیط کار منتشر می‌کند اعلام کرده است: «ما هر سال تحقیقی جامع و مفصل در رابطه با پرداخت‌های افراد انجام می‌دهیم و تا کنون به هیچ مورد تبعیض جنسیتی در پرداخت‌ها برنخورده‌ایم.»

گوگل که می‌گوید تبعیض اعم از جنسیتی یا نژادی در پرداخت‌های آن سازمان جایی ندارد در وب‌سایت  re:Work تلاش دارد که چگونگی جلوگیری و رفع تبعیض در پرداخت‌ها را به دیگر صاحبان کسب و کار آموزش دهد.

گزارش وزارت کار آمریکا در حالی منتشر می‌شود که این وزارتخانه در ماه ژانویه امسال شکوه کرده بود که گوگل گزارش پرداخت به کارکنان خود را که برای حسابرسی خارجی سازمان لازم است در اختیار آن‌ها قرار نمی‌دهد.

گوگل در آن زمان پاسخ داده بود که برای حمایت از حریم شخصی کارکنان خود و از آن‌جا که خواسته‌های وزارت کار بسیار گسترده بوده است اطلاعات را در اختیار قرار نمی‌دهد.

وزارت کار همچنان بر خواسته خود پافشاری می‌کند و آن را در راستای تحقق برابری در مشاغل می‌داند که خود گوگل در آن تا کنون ۱۵۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده است.

در سازمان گوگل ۷۰ هزار نفر مشغول کار هستند که تقریبا یک سوم آن‌ها را زنان تشکیل می‌دهند. با این‌همه در این کمپانی عظیم تنها ۱۹ درصد از کارهای مرتبط با تکنولوژی برعهده زنان قرار دارد.

وزارت کار پیش‌تر نیز به بررسی وضعیت شرکت اوراکل پرداخته بود. اوراکل یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های نرم‌افزاری در آمریکا و جهان است که در سیلیکون ولی واقع است. بر اساس بررسی وزارت کار که در سال ۲۰۱۷ انجام شده است، درآمد مردان سفیدپوست در اوراکل برای کار مشابه بیش از درآمد زنان و درآمد مردان غیرسفیدپوست است.

برچسب ها