تاریخ : سه شنبه, ۵ مرداد , ۱۴۰۰ 18 ذو الحجة 1442 Tuesday, 27 July , 2021
5

روسیه توافق «ایمنی پروازها» با آمریکا را لغو کرد

  • ۱۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۴
روسیه توافق «ایمنی پروازها» با آمریکا را لغو کرد

چند ساعت بعد از حملۀ موشکی آمریکا به پایگاه شعیرات در سوریه، مسکو اعلام کرد که که توافق با آمریکا را در مورد “پیش‌گیری از حوادث هوایی” لغو می‌کند.

به گزارش رادیو فرانسه، در واقع دو کشور می‌خواستند به عنوان مثال، از آنچه میان ترکیه و روسیه رخ داد پرهیز کنند. در سال ٢٠١۵ ترک‌ها یک هواپیمای شکاری روسی را در مرز سوریه – ترکیه هدف قرار دادند که موجب تنش شدید در روابط ترکیه و روسیه شد. اما اینک با لغو یکطرفۀ این توافق، مسکو به طور غیرمستقیم به واشنگتن می‌فهماند که ممکن است نیروهای روسی به هواپیماهای آمریکایی تعرض کنند.

حملۀ موشکی آمریکا به پایگاه شعیرات در سوریه، واکنش تند روسیه و همچنین تهران را به دنبال داشت. این حمله طی شب پنجشنبه به جمعه ٧ آوریل/١٨ فروردین، بعد از بی‌نتیجگی اجلاس شورای امنیت اجرا شد.

شورای امنیت سازمان ملل که به پیشنهاد فرانسه و آمریکا و انگلستان، طرح قطعنامه‌ای را علیه دولت دمشق به بررسی گذاشت، سرانجام به دلیل مخالفت‌های شدید روسیه نتوانست قطعنامه را به تصویب برساند و در عمل، هیچ تصمیمی نگرفت. ساعتی بعد از پایان اجلاس، موشک‌های آمریکایی به سوی خاک سوریه شلیک شد.

حملۀ نظامی آمریکا به پایگاۀ هوائی شعیرات در استان حمص در سوریه، ناخرسندی حامیان بشار اسد را برانگیخت. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، این بمباران را «حمله» به حاکمیّت یک «کشور مستقل» توصیف کرد و خواستار تشکیل فوری اجلاس شورای امنیّت سازمان ملل متحد شد. آمریکا، پیش از بمباران این پایگاه در شب پنجشنبه ۶ آوریل، روسیه را از قریب الوقوع بودن آن مطلع کرده بود.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجۀ ایران نیز حملۀ آمریکا را «قاطعانه محکوم» کرد و گفت چنین عملیِاتِ یکجانبه‌ای به تحکیم تروریسم در سوریه و پیچیده کردن وضع در این کشور و منطقه منجر می‌شود.

اما متحدان آمریکا و از جمله انگلستان، فرانسه، ترکیه، اسرائیل، عربستان سعودی و … از این حمله استقبال کردند.

سخنگوی دولت بریتانیا نیز اعلام کرد که این کشوراز «اقدام آمریکا کاملاً پشتیبانی می کند و آنرا پاسخی مناسب به حملۀ وحشیانه‌ای می داند که سوریه با استفاده از سلاح شیمیائی انجام داد.

 نخست وزیر اسرائیل نیز با انتشار بیانیه‌ای «حمایت کامل» خود را از عملیّات آمریکا اعلام داشت.

بمبارانِ پایگاه هوائی شعیرات با پرتاب ۵۹ موشک «تاماهاوک» از ناوگان جنگی آمریکا در شرق مدیترانه صورت گرفت. واشینگتن، پیش از بمباران، روسیه را از انجام آن مطلع کرده بود تا به نظامیان روسی حاضر در این پایگاه فرصت تخلیه دهد.

هواپیماهایی که در روز ۴ آوریل خان شیخون را بمباران کردند از پایگاه شعیرات برخاسته بودند. این پایگاه از مراکز عمدۀ برنامۀ تسلیحات شیمیائی سوریه نیز تلقی می‌شود.به گزارش وزارت دفاع آمریکا، در این بمباران هواپیماها، پیست‌های نشست و برخاست هواپیما، پمپ‌های مواد سوختی و تاسیسات دیگر هدف قرار گرفته است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، خود آغاز این عملیّات را اعلام کرد. اندکی بعد، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجۀ آمریکا، روسیه را به کوتاهی در انجام مسئولیت های خود در سوریه متهم کرد و گفت این عملیّات «عزم دونالد ترامپ را در پاسخ به کشورهائی که از خطوط تعیین شده فراتر روند» نشان می‌دهد. از سخنان وی با این حال چنین بر نمی‌آید که این عملیّات گامِ نخست درگیری نظامی مستقیم آمریکا در جنگ سوریه باشد.

برچسب ها