4

ازدواج زیر ۱۸ سال ممنوع در آلمان ممنوع شد

  • ۱۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۹
ازدواج زیر ۱۸ سال ممنوع در آلمان ممنوع شد

با آمدن پناهجویان، شمار زوج‌های نوجوان در آلمان بالا رفته است. احزاب حاکم بر این اصل توافق کردند که ازدواج تنها بالای ۱۸ سال معتبر است. ازدواج‌های کم‌سالان منعقد شده در خارج نیز تنها در شرایطی خاص اعتبار قانونی دارند.

طبق مصوبه دولتی در آلمان افراد تنها از ۱۸ سالگی قادر به ازدواج هستند. بنا به یک مصوبه قانونی تازه زن و مرد تنها با سن ۱۸ سال تمام حق ازدواج دارند. پیش از این، اگر یکی از طرفین ازدواج حداقل ۱۶ سال داشت، در صورت موافقت دادگاه خانواده، پیوند زناشویی بسته می‌شد.

طبق قانون تازه چنانچه یکی از طرفین زیر ۱۶ سال باشد، ازدواج از اصل باطل است. چنانچه یکی از طرفین ۱۶ یا ۱۷ ساله باشد، ازدواج می‌تواند در آینده باطل اعلام شود. تنها در صورتی که ظرف این مدت یکی از طرفین به سن کامل ۱۸ سالگی رسیده و پیوند ازدواج همچنان پایدار باشد، زناشویی معتبر خواهد ماند.

با ورود هزاران پناهجو به آلمان، شمار زوج‌های کم سن و سال به شدت بالا رفته است. بنا به آمار ۱۵۰۰ مورد ازدواج در سن پایین شمارش شده است. حدود ۳۶۰ کودک زیر ۱۴ سال در عقد زناشویی هستند. این افراد از نظر قانون آلمان کودک محسوب می‌شوند و نمی‌توانند در شرایط ازدواج باشند.

سخنگوی کابینه دولت در امور خانواده اعتقاد دارد که در فسخ ازدواج‌های موجود، باید همواره وضعیت افراد کم‌سال در مرکز توجه قرار گیرد. بدین خاطر قانون تأکید دارد که تمام افراد کم سن و سال بلافاصله پس از ورود به آلمان باید تحت سرپرستی “اداره جوانان” قرار گیرند.

افراد خردسال باید بتوانند از همسر “قانونی” خود جداگانه زندگی کنند اما همواره باید توجه داشت که به خاطر این امر از نظر اقامت مورد تبعیض یا اجحاف قرار نگیرند.

تصمیم درباره خطوط کلی ازدواج کم‌سالان یکی از آخرین توافق‌های دو حزب حاکم، دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات، در این دوره از دولت ائتلافی بود.

برچسب ها