تاریخ : پنج شنبه, ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰ 27 ذو الحجة 1442 Thursday, 5 August , 2021
7

اردوغان: به عملیات نظامی در سوریه ادامه می‌دهیم

  • ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۹:۰۵
اردوغان: به عملیات نظامی در سوریه ادامه می‌دهیم

رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که به رغم پایان عملیات هفت‌ماهه‌ی ارتش این کشور در شمال سوریه تحت عنوان “سپر فرات”، ارتش ترکیه در شمال سوریه باقی می‌ماند و به حمله به مواضع “گروه‌های تروریستی” ادامه خواهد داد.

به گزارش دویچه وله، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز دوشنبه (۱۴ فروردین / ۳ آوریل) در شهر ترابزون در سواحل دریای سیاه، اعلام کرد: «مرحله نخست عملیات “سپر فرات” برای تار‌و‌مار کردن تروریست‌ها از شهر الباب به پایان رسیده اما عملیات دیگری در راه است.»

اردوغان در ادامه گفت “ما خود را آماده می‌کنیم که به سراغ تروریست‌ها در مخفی‌گاه‌های کوهستانی‌شان برویم.” او توضیح داد که عملیات نظامی آینده نام دیگری خواهد داشت.

رئیس جمهوری ترکیه نام گروه‌هایی که قرار است درگیری با آنها ادامه یابد را نیز برشمرد. او گفت: «منتظر بهار باشید. همه گروه‌های تروریستی “پ‌ک‌ک”، “یگان‌های مدافع خلق”(شبه‌نظامیان کرد سوریه)، “داعش” و هواداران گولن، حوادث جالبی را تجربه خواهند کرد.»

بن علی ییلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه، شامگاه چهارشنبه (۲۹ مارس / ۹ فرورین) در نشستی مطبوعاتی ضمن اعلام خاتمه عملیات “سپر فرات”، عملیات تازه نظامی ترکیه در سوریه را مردود ندانست. پس از این سخنان نخست وزیر ترکیه اکنون مشخص شده است که نیروهای نظامی ترکیه در شمال سوریه باقی می‌مانند و جنگ ادامه خواهد یافت.

عملیات “سپر فرات” در روزهای پایانی ماه اوت سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) آغاز شد و هفت ماه ادامه داشت. هدف از این عملیات دور کردن نیروهای حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و شبه‌نظامیان کرد “یگان‌های مدافع خلق” (YPG) از مرزهای ترکیه بود.

عملیات “سپر فرات” پس از موفقیت اولیه با مشکلاتی برخورد و نیروهای مسلح ترکیه سرانجام در ماه مارس سال جاری میلادی (۲۰۱۷) موفق شدند شهر الباب را که یکی از مراکز مهم جریان تروریستی “دولت اسلامی” بود تسخیر کنند.

دولت ترکیه “یگان‌های مدافع خلق” را وابسته به حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) می‌داند و هر دو را گرو‌ه‌های تروریستی تلقی می‌کند.

ارتش ترکیه با همراهی برخی از شورشیان سوریه موفق شده بود در چارچوب عملیات “سپر فرات” ستیزه‌جویان “دولت اسلامی” را از چندین شهر مرزی عقب براند، از جمله از شهر جرابلس که در سال ۲۰۱۴ به تصرف داعش درآمده بود.

پیشروی بیشتر نیروهای ترکیه در خاک سوریه و قصد آنها برای حمله به کردها یا مشارکت در آزادسازی رقه در هفته‌های گذشته با مخالفت آمریکا روبرو شده است.  به رغم ناخشنودی ترکیه از همکاری آمریکا با نیروهای کرد سوریه در آزادسازی شمال سوریه از دست داعش، این همکاری در هفته‌های اخیر شدت بیشتری گرفته است.

برچسب ها