7

جوانانی که خواب پوتین را آشفته کرده‌اند

  • 13 فروردین 1396 - 22:56
جوانانی که خواب پوتین را آشفته کرده‌اند

نزدیک ۲۰ سال است که پوتین مرد اول روسیه است و خیال دارد تا سال‌های دراز در این مقام باقی بماند. امروزه نسل تازه‌ای از جوانان کشور مصمم است نقشه‌های مرد مقتدر کرملین را به هم بریزد.

در سایه شرایط نسبتا باز دوران پس از سیستم بسته “اتحاد جماهیر شوروی” و به برکت “فضای مجازی” نسلی آگاه و جسور در روسیه به میدان آمده است که هر روز جایگاهی بارزتر در صحنه سیاسی کشور مطالبه می‌کند.

روز یکشنبه، دوم آوریل، در مسکو هزاران نفر در اعتراض به فساد مقامات دولتی راه‌پیمایی کردند. گفته می‌شود که در ۲۸ شهر روسیه بیش از ۶۰ هزار جوان به خیابان رفتند. بیشتر آنها جوانان زیر ۳۰ ساله هستند که برای نخستین بار به نیروی سیاسی خود پی می‌برند.

با این‌که گردهمایی مجوز نداشت، انبوه جوانان با سری پرشور و بی‌باک به خیابان رفتند و به دستگاه حاکمیت اعتراض کردند. گردهمایی به آرامی برگزار شد، اما مدافعان حقوق بشر از صدها دستگیری خبر داده‌اند.

حضور جوانان در صحنه سیاسی بسیاری را شگفت‌زده کرده است. آنها می‌دانند که رژیم در سرکوب مخالفان خود از هیچ حربه‌ای رویگردان نیست، با وجود این، جوانان از حضور در میدان سیاست باکی به دل راه نمی‌دهند.

با پوشش ناسیونالیسم

بیشتر جوانانی که علیه نظام حاکم شورش کرده‌اند، در سایه حاکمیت ولادیمیر پوتین بار آمده‌اند. پوتین با وعده‌های ناسیونالیستی قول داده که برای مردم و جوانان کشوری باثبات بسازد. آنها اما می‌گویند، حاضر نیستند ثبات را به بهای فساد و اختناق به دست آورند.

آنها نسبت به شعارهای ناسیونالیستی حساسیت دارند و حکومت را متهم می‌کنند از شعارهای ملی‌گرایانه برای فریب مردم سوءاستفاده می‌کند. به گفته آنها، دولت با سخاوت در اوکراین و سوریه پول خرج می‌کند اما مدام بودجه‌های عمرانی و اجتماعی و فرهنگی را کاهش می‌دهد.

به نظر جوانان حکومت مدام مردم را به صرفه‌جویی فرا می‌خواند، درحالی‌که زمامداران غرق رفاه و تنعم هستند. نمونه‌ای از این زمامداران دمیتری مدودیف، نخست وزیر کشور است، که هر روز بر ثروت خود می‌افزاید.

بیشتر جوانان برای در امان ماندن از تبلیغات ناسیونالیستی زمامداران به شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و تلگرام روی آورده‌اند. در طرف مقابل دولت می‌کوشد هر روز این فضای آزاد را تنگ‌تر کند و جوانان را به شیوه‌های مختلف از آنها دور سازد.

ولادیمیر پوتین خود را برای انتخابات ریاست جمهوری در مارس ۲۰۱۸ آماده می‌کند. جوانان قصد ندارند پیروزی آسان و بی‌دردسر دیگری برای او فراهم کنند.

برچسب ها

دیدگاه