2

حمله آمریکا، بریتانیا و فرانسه به سوریه

  • ۲۵ فروردین ۱۳۹۷ - ۷:۵۵
حمله آمریکا، بریتانیا و فرانسه به سوریه

دوناالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا ساعاتی پیش در پایان نشست فوق العاده با مشاوران امنیتی کاخ سفید و پس از رایزنی‌های تلفنی با امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه و ترزا می‌نخست وزیر بریتانیا از آغاز حملات مشترک آمریکا، فرانسه و بریتانیا به سوریه خبر داد.

به گزاشر یورو نیوز، رئیس حمهوری آمریکا اعلام کرد به همراه فرانسه و بریتانیا عملیاتی را برای مقابله با «بربریت» آغاز کرده است.

دونالد ترامپ تاکید کرد به نیروهای تحت امر خود دستور داده است پایگاه‌هایی را که حملات شیمیایی رژیم بشار اسد از آنجا هدایت و سازماندهی می‌شود، هدف قرار دهند.

دونالد ترامپ در بخشی دیگر از سخنان خود به ایران و روسیه در خصوص هرگونه حمایت از رژیم بشار اسد هشدار داد و تاکید کرد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نتوانست به وعده خود برای ممانعت از هرگونه استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط ارتش سوریه عمل کند.

همزمان خبرگزاری‌ها از شنیده شدن صدای انفجارهای قوی در پایتخت سوریه خبر داده‌اند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع خود در دمشق اعلام کرد پس از پرواز چندین فروند هواپیمای جنگی بر فراز آسمان این شهر سحرگاه روز شنبه صدای چندین انفجار قوی پایتخت سوریه را به لرزه انداخت.

از سوی دیگر تلویزیون دولتی سوریه اعلام کرده است که پدافند ضد هوایی این کشور برای مقابله با حملات وارد عمل شده‌اند.

مقامات آمریکایی اعلام کرده‌اند که در اقدام نظامی بر ضد سوریه چندین موضع مختلف با بمب‌های متنوع هدف حمله قرار گرفته‌اند. برخی منابع نیز تصریح کرده‌اند که در جریان حملات هوایی واحد‌هایی از مراکز تولیدات شیمیایی در سوریه مورد حمله قرار گرفته‌اند.

لندن نیز اعلام کرده است که حملات انجام شده توسط ارتش بریتانیا یک مجتمع نظامی در نزدیکی حمص را هدف قرار داده است. وزارت دفاع بریتانیا با اعلام این خبر تصریح کرد کشورش با چهار فروند هواپیمای شکاری تورنادو GR۴ متعلق به نیروی هوایی سلطنتی در اقدام هماهنگ شده با متحدان مشارکت دارد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه، سازمانی غیر دولتی که مقر آن در لندن است در اطلاعیه‌ای اعلام کرد حملات هوایی مشترک آمریکا، فرانسه و بریتانیاف پایگاه‌های نظامی و مراکز تحقیقات علمی در داخل و اطراف دمشق را هدف قرار داده‌اند.

نخست وزیر بریتانیا: اقدام نظامی اجنتاب ناپذیر بود

ترزا می‌نخست وزیر بریتانیا دقایقی پس از شروع حملات هوایی به سوریه اعلام کرد هیچ جایگزین دیگری برای واکنش به حملات شیمیایی ارتش بشار اسد به جز اقدام نظامی وجود نداشت.

نخست وزیر بریتانیا تصریح کرد متحدین در پی یافتن راهی برای پرهیز از اقدام نظامی بودند اما روسیه مانع تلاش‌های دیپلماتیک شد.

ماکرون: نمی‌توانیم شاهد عادی شدن استفاده از سلاح شیمیایی باشیم

امانوئل ماکرون نیز در سخنانی استفاده از سلاح شیمیایی را خط قرمزی دانست که نمی‌توان در برابر آن بردباری نشان داد. رئیس جمهوری فرانسه با تایید مشارکت نظامیان فرانسوی در حملات مشترک بر ضد سوریه هدف از این اقدام نظامی را ضربه زدن به ظرفیت‌های تولید سلاح‌های شیمیایی در این کشور اعلام کرد.

امانوئل ماکرون با تاکید بر وجود دلایل کافی دال بر دست داشتن دولت سوریه در انجام حملات شیمیایی خاطرنشان کرد: «رژیم سوریه مسئول کشته شدن ده‌ها مرد، زن و کودک در جریان حمله شیمیایی هفتم آوریل به دوما است و در این مسئله جای هیچ شک و تردیدی وجود ندارد.»

پایان عملیات نظامی متحدین در سوریه

در حالیکه هنوز جزئیات بیشتری از وسعت و چگونگی حملات هوایی آمریکا، فرانسه و بریتانیا به سوریه منتشر نشده است ژنرال جو دانفورد، رئیس ستاد کل ارتش آمریکا دقایقی پیش از پایان یافتن این عملیات خبر داد.

این فرمانده آمریکایی ساعتی پس از شروع حمله در کنفرانس خبری مشترک با جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا تصریح کرد که عملیات دیگری در حال حاضر در دست برنامه ریزی نیست و متحدین در حملات هوایی جمعه شب با دقت فراوان اهداف را به گونه‌ای انتخاب و نشانه رفتند که به نیروهای روسی مستقر در خاک سوریه آسیبی وارد نشود.

این مقام بلند پایه نظامی همچنین یادآور شد که روسیه از پیش در جریان این حمله قرار نگرفته بود.

برچسب ها

دیدگاه