تاریخ : شنبه, ۲۲ خرداد , ۱۴۰۰ 3 ذو القعدة 1442 Saturday, 12 June , 2021
10

شبنم دختر پرسپولیسی: در استادیوم “هیجان، ادب، احترام و امنیت” بود

  • ۰۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۴
شبنم دختر پرسپولیسی: در استادیوم “هیجان، ادب، احترام و امنیت” بود

شبنم دختر ۲۴ ساله اهوازی که از طرفداران تیم فوتبال پرسپولیس است هفته گذشته با گریم مردانه توانست وارد ورزشگاه شود و بازی تیم پرسپولیس و فولاد خوزستان را از روی سکوهای استادیوم اهواز به تماشا بنشیند.

حضور شبنم در ورزشگاه اهواز بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت.

سال هاست که زنان در ایران برای حضور در ورزشگاه و تماشای بازی‌هایی که رقابت‌های مردان در آن انجام می‌شوند با محدودیت‌هایی گسترده‌ای مواجه هستند. تنها در برخی موارد مانند والیبال زنان توانسته‌اند به صورت محدود بازی‌ها را از روی سکو‌ها تماشا کنند اما درهای استادیوم برای روی تماشاگران زن که می‌خواهند رقابت‌های فوتبال مردان را ببینند، بسته است اما در برخی موارد زنان و دخترانی هم بوده‌اند که با ترفندهای مختلف توانسته‌اند وارد ورزشگاه شوند مانند شبنم.

شبنم که می‌گوید از بچگی عاشق پرسپولیس بوده، در گفت‌و‌گویی کوتاه به سوالات آبان پرس پاسخ داد.

چی شد که تصمیم گرفتید با گریم مردانه وارد ورزشگاه شوید و به تماشای بازی بنشینید؟

رویاى استادیوم همیشه با من بود، امسال بالاخره دل به دریا زدم و واسه حسرت همیشگی‌ام تلاش کردم. البته خانواده‌ام هم به شدت حمایتم کردند.

رفتن به ورزشگاه با گریم مردانه چه حسی برایتان داشت؟ برایتان آزاردهنده نبود که ناچار شوید با گریم مردانه وارد ورزشگاه شوید؟

دو روز قبل از بازى وقتى ناخن هام را از ته کوتاه می‌کردم بغض کردم. به این اجبار که راه دیگه اى واسه یک خانم علاقه‌مند به فوتبال باقى نگذاشته‌اند… واقعا سخت بود

آیا کسی در میان تماشاگران متوجه شد که شما دختر هستید؟ رفتارشان با شما چگونه بود؟

بله، افراد زیادى در جایگاه متوجه شدند که من خانم هستم. به محض اینکه فهمیدند یک خانم در جایگاه حضور دارد، ادبیات شعار‌ها تغییر کرد و همه با نگاه و رفتارشان به من اطمینان خاطر دادند که حواسمان به تو هست و قرار نیست تو را لو بدهیم.

رئیس جمهور روحانی در زمان تبلیغات انتخاباتی از حضور زنان در ورزشگاه‌ها دفاع می‌کرد اما بعد از انتخابات ظاهرا دولت قصد ندارد به طور جدی حضور زنان در ورزشگاه‌ها را دنبال کند. در این خصوص نظرتان چیست.

فقط می‌توانم بگویم امید دادن به یک تشنه و دوباره او را ناامید کردن بد‌ترین کاریست که می‌توان با آن فرد انجام داد. توى همین ورزشگاههایى که الان ورود ما به آن‌ها ممنوع است، خیلى قول‌ها به ما داده شده است. نیمى از افراد اینجامعه خانم هستند، خواهش می‌کنم آن‌ها را نادیده نگیرند.

تصور می‌کنید روزی برسد که زنان بتوانند به راحتی و مانند مردان وارد ورزشگاه‌ها شوند و بازی تیم‌های مورد علاقه‌شان را تماشا کنند؟

اینقدر اتفاق شدنى و پیش پا افتاده اى است که اگر بقیه افراد جهان بفه‌مند که رویاى یک زن در ایران این موضوع هست، به حال ما می‌خندند.

خواسته‌تان در این خصوص چیست و به کسانی که مخالف حضور زنان در ورزشگاه هستند چه می‌گویید.

هر موضوعى مخالفین و موافقین خودش را دارد. آن افرادى که مخالفند و قصد ورود به استادیوم را ندارند که تکلیفشان مشخص است. اما تعداد خانم هاى علاقه‌مند هم کم نیست. عقیده دارم باید شرایط لازم براى ورودشان فراهم شود. اجازه بدهند ما خانم‌ها فضاى استادیوم را تجربه کنیم و براى دفعات بعدى خودمان تصمیم بگیریم که آیا جو استادیوم مناسب ما بوده یا خیر… به جاى ما تصمیم نگیرند. چیزى که تجربه من بود، جز هیجان، ادب، احترام و امنیت نبود.

برچسب ها

دیدگاه

  1. منم میخوام طرفدار فوتبال بشم کدومشون بهترن؟استقلال یا پرسپولیس؟؟لطفا هرکسی میدونه جواب سوالاتمو بده ۱کدومشون تو لیگ بیشتر قهرمان شدن؟۲کدومشون توجام حذفی بیشتر از اون یکی قهرمانی داره ؟۳تو بازی رودرو کدوم بیشتر همدیگرو بردن؟۴خارج از ایران بازی کردن مثلا تواسیا !کدومشون افتخاراتشون تواسیا بیشتره؟؟لطفا فقط جواب سوال رو با اسم تیم بدید ببینم کدومشون ارزش طرفداری دارن

  2. به امید روزی که همه خواهران،ومادرآن. در کنار برادران برن توورزشگاه.به آرزوش برسن.من طرف دار قرمزم، اما کسی آتیش نمیزنم..تعصب بی جا فکر کنم چیز خوبی نباشه.هیجانت زود گذر.تعصب بی جا باعث دشمنی،کدورت بین دوستان میشه..پس تعصب..آتیشی بودن..کلاس نداره.به امید آزادی ..زنده باد ایران.جاوید وطن