تاریخ : چهارشنبه, ۱۳ مرداد , ۱۴۰۰ 26 ذو الحجة 1442 Wednesday, 4 August , 2021
4

«بحران جنسی؛ چشم اسفندیار نظام»

  • ۰۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۶
«بحران جنسی؛ چشم اسفندیار نظام»

کارشناسان از «بحران جنسی» در ایران به عنوان «چشم اسفندیار نظام» نام می‌برند.

چشم اسفندیار اشاره به داستان اسطوره‌ای دارد که اسفندیار برای رویین تن شدن در «آب مقدس» شسته می‌‌شود و فقط چشمانش به دلیل بسته‌بودن رویین نشد. مقصود از «چشم اسفندیار» نقطه آسیب‌پذیری است.

مساله «بحران جنسی» در ایران در فیلم مستند «یک پیشنهاد ساده» به کارگردانی یاسر عرب مطرح شده است. این فیلم روز دوشنبه اول آبان در تالار حکمت دانشگاه شیراز اکران شد.

در این مستند از «عدم آموزش جنسی» به کودکان متناسب با سطح رشدی و سنی به عنوان اصلی‌ترین عامل در بروز بحران جنسی در سنین نوجوانی، جوانی و حتی پس از ازدواج نام برده می‌شود.

کارشناسان در این مستند تاکید دارند که «بود جنسی، ماهیت جنسی، نقش جنسی و عملکرد جنسی» فراگرفتنی است و سکوت سیستم آموزشی و همچنین خانواده‌ها در خصوص آن باعث مشکلاتی برای نوجوانان، جوانان و متاهلین شده است.

در این مستند گفته می‌شود که در دوره ریاست‌جمهوری جورج بوش در آمریکا سیستم آموزش جنسی به کودکان متوقف شد و سیستم «خویشتنداری» ترویج گردید اما بعد از گذشت ۸ سال آمارها نشان داد که «شمار حامگلی‌های جوانی» و «رفتارهای پرخطر جنسی» افزایش یافته.

از سوی دیگر همزمان در اروپا سیستم آموزش جنسی ترویج شد و باعث کاهش این آمارها گردید. این سیستم در برخی کشورهای در حال توسعه از جمله پاکستان، مالزی، اندونزی و بنگلادش نیز تاثیرات مثبتی در کاهش مشکلات جنسی داشته است.

مقصود از آموزش جنسی، آشناکردن کودکان با حریم خصوصی بدن‌شان با هدف جلوگیری از سوء‌استفاده دیگران است.

در این مستند از فاصله زمان بلوغ تا زمان ازدواج که معمولا ۱۰ سال و بیشتر طول می‌کشد به عنوان یک چالش بزرگ نام برده شده که باعث افزایش گسترده دوستی دختران و پسران شده.

کارشناسان می‌گویند که نمی‌توان از جوانان خواست که در این ۱۰ سال «خویشتنداری» کنند یا اینکه بلافاصله بعد از بلوغ ازدواج کنند و بایستی راهی منطقی‌تر در این خصوص یافت.

 

برچسب ها