تاریخ : چهارشنبه, ۱۳ مرداد , ۱۴۰۰ 26 ذو الحجة 1442 Wednesday, 4 August , 2021
4

«بیکاری و خشکسالی؛ دو معضل اصلی استان فارس»

  • ۰۷ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۲
«بیکاری و خشکسالی؛ دو معضل اصلی استان فارس»

سیدمحمدعلی افشانی، استاندار فارس می‌گوید که بیکاری و خشکسالی دو معضل اصلی این استان هستند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، افشانی شامگاه دوشنبه ۵ شهریور در جشنواره شهید رجایی که با هدف معرفی دستگاه‌های اجرایی برتر برگزار می‌شود، گفت:‌ «قطعا این دو مشکل تا سال‌ها با ما همراه خواهد بود.»

او افزود: «امروز در استان شاخص‌ها به گونه‌ای بهبود پیدا کرده که بنا به گزارش مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در فارس پس از ۱۲ سال، یک درصد از متوسط کشوری کمتر شده.»

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که حدود ۲۹ درصد جوانان یعنی بیش از ۷۰۰ هزار جوان در استان فارس بیکار هستند.

افشانی در خصوص معضل خشکسالی نیز گفت: «شورای عالی آب در جلسه بررسی مشکلات حوزه آب استان مصوب کرد که سالانه در سطح حدود ۷۰ هزار هکتار از اراضی فارس آبیاری نوین انجام شود که برای رفع مشکلات حوزه آب استان بیش از پنج هزار میلیارد تومان نیز مصوب و ابلاغ شد.»

محمدعلی قلندری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان فارس اواخر مرداد امسال گفته بود که اگر مصرف آب در ۱۹ شهر این استان با روند کنونی ادامه پیدا کند، تامین آب آشامیدنی این شهرها با بحران مواجه می‌شود.

به گفته قلندری، ۵۰ شهر در استان فارس با تنش آبی و مشکلات ناشی از خشکسالی مواجه هستند.

تنش آبی یعنی این‌که مصرف آب بیش از ذخایر آبی است و به این معناست که اگر مشترکان در مصرف آب صرفه‌جویی نکنند با مشکل مواجه می‌شوند.

بخش کشاورزی در ایران پر مصرف‌ترین بخش از نظر میزان استفاده از آب است. بین ۹۰ تا ۹۲ درصد از آبی که در ایران مصرف می‌شود، در زمین‌های کشاورزی است. دو درصد هم در بخش صنعت و شش درصد نیز در بخش شرب و خدمات استفاده می‌شود.

سال‌هاست که ایران دچار «بحران آب» است و میزان آب تجدیدشونده کشور، یعنی آبی که از بارش‌ها حاصل می‌شود، کاهش پیدا کرده است.

افزون بر این، خشکسالی، برداشت‌های بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی و توسعه فزاینده کشاورزی سبب کاهش سطح آب‌های زیرزمینی و بحران آب شده است.

سرانه مصرف روزانه آب در ایران ۳۰۰ لیتر است. این سطح مصرف، دو برابر میانگین مصرف آب در جهان است. سازمان جهانی بهداشت مقدار متوسط سرانه ۱۵۰ لیتر را برای برآوردن نیازهای بهداشتی روزانه هر نفر تعیین کرده است.

مسئولان دولتی طی سال‌های گذشته بار‌ها نسبت به وضعیت کم‌آبی هشدار داده و خواستار صرفه‌جویی در مصرف آب شده‌اند.

برچسب ها