5

بیش از شش هزار کودک در فارس از تحصیل بازمانده‌اند

  • 29 مرداد 1396 - 16:30
بیش از شش هزار کودک در فارس از تحصیل بازمانده‌اند

فرحناز عمادی، رئیس اداره دوره اول(پیش دبستانی و دبستان) اداره کل آموزش و پرورش فارس می‌گوید شش هزار و ۲۰۰ کودک در استان بر اثر مشکلات مالی خانواده‌های‌شان از تحصیل بازمانده‌اند.

عمادی امروز به خبرگزاری ایرنا گفت که ۸۰۰ نفر از این کودکان، بدون نشانی هستند.

به گفته او، خانونواده کودکان بازمانده از تحصل می‌گویند: «وقتی نان نداریم بخوریم، مدرسه رفتن بچه‌هایمان فایده‌ای ندارد.»

عمادی افزود: «اگر هم با روش‌های مختلف بتوانیم ‌بچه‌ای را که شاگرد مغازه است یا کار می‌کند به چرخه آموزش بیاوریم، در واقع با این پرسش مواجه می‌شویم که آیا خانواده از وجود نان‌آور محروم نشده است؟‌»

به گفته عمادی، «گروهی از مردم که در قالب سازمان مردم نهاد در شهرک سعدی شیراز به صورت خودجوش به  [برخی از] بازماندگان از تحصیل کمک کردند و بچه‌های کار را تحت پوشش بردند و کودکان را متقاعد کرده‌اند که در کلاس‌ها حاضر شوند.»

در اصل سوم از فصل اول قانون اساسی ایران که به‌طور کلی به وظایف دولت اشاره شده، آمده است: «آموزش و پرورش و تربیت بدنی رایگان برای همه، در تمام سطوح و تسهیل و تعمیم آموزش عالی».

همچنین اصل ۳۰ قانون اساسی می‌گوید: «دولت موظف است وسایل آموزش و پروش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سر حد خود‌کفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد.»

در حال حاضر براساس نتایج مرکز پژوهش‌های مجلس، سه میلیون و ۲۰۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل در ایران وجود دارد. دختران از اصلی‌ترین گروه‌های بازمانده از تحصیل در ایران هستند.

 

برچسب ها

دیدگاه