0

ایجاد ایمنی بلندمدت و دائمی واکسن کرونا هنوز اثبات نشده است

  • ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۰
ایجاد ایمنی بلندمدت و دائمی واکسن کرونا هنوز اثبات نشده است

شیراز_ایرنا_معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز تاکید کرد: هنوز به طور قطعی مشخص نیست که تزریق واکسن کووید۱۹ و درمان‌های دارویی که در حال حاضر برای بیماران بستری و مبتلا به کرونا مورد استفاده قرار می‌گیرد ایمنی دائم ایجاد کند از این رو همچنان پیشگیری تنها راه عدم ابتلا به کرونا است.

 دکتر اورنگ ایلامی روز سه‌شنبه در حاشیه نشست مجازی با مدیران معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان این که تاکنون هیچ داروی موثر و علاج کننده برای درمان بیماری کووید ۱۹ معرفی نشده است، گفت: اغلب داروهایی که در حال حاضر برای بیماران مبتلا به کروناویروس مورد استفاده قرار می گیرد، جنبه حمایتی دارند.

این فوق تخصص بیماری های عفونی با اشاره به اینکه واکسن به دلیل تحریک سیستم ایمنی بدن موجب ایجاد برخی واکنش های ناخواسته و یا عوارض پس از تزریق می شود، تاکید کرد: باید در استفاده از واکسن ها توجه داشته باشیم که که فواید آنها در حفظ سلامت ما بسیار بیشتر از عوارض احتمالی و یا خطر انجام ندادن واکسیناسیون و ابتلا به بیماری است.

دکتر ایلامی با بیان اینکه سن مجاز تزریق واکسن کرونا، برای افراد بالای ۱۸ سال است، گفت: هنوز خطرات احتمالی ناشی از تزریق واکسن کرونا بر روی کودکان و افراد زیر۱۸ سال در دنیا مشخص نشده و تحقیقات و کارآزمایی های لازم، در حال انجام است.

این عضو کمیته علمی کشوری کرونا با تاکید بر اینکه مدت زمان ایمنی بخشی تزریق واکسن کووید۱۹ نیازمند مطالعات و تحقیقات بلند مدت است، افزود: با وجود آغاز واکسیناسیون کرونا برای گروه های خاص و افراد ۸۰ سال به بالا در استان، همچنان بهترین و موثرترین راه پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید ۱۹، رعایت دستورالعمل های بهداشتی مانند رعایت فاصله فیزیکی، استفاده مداوم از ماسک و پرهیز از حضور در تجمعات به ویژه دورهمی های خانوادگی و خروج غیرضروری از منزل است.

نشست مجازی و تخصصی مدیریت درمان بیماری کووید۱۹ با حضور معاون درمان و مدیران ارشد معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، روسای بیمارستان های قطب درمانی و متخصصان بیماری های عفونی و داخلی برگزار شد و آخرین دستوالعمل های تشخیص و درمان این بیماری مطرح و پیرامون آن تبادل نظر شد.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز نیز ، از وخیم بودن وضعیت سیصد و هجده بیمار مبتلا به کروناویروس در بخش های ICU بیمارستان های استان خبر داد.

 سید روح الله حسینی مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علایم که هم اکنون در بیمارستان های استان فارس بستری هستند را دو هزار و ۱۵۷ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد، ۳۱۸ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش های ICU، مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

این مقام مسوول در دانشگاه اظهار کرد: از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، ۸۴۴ هزار و ۵۳۲ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه های استان تهیه شده که با بررسی نمونه های انجام شده، ۲۴۴ هزار و ۵۹۱ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون، ۹۵ هزار و ۲۵۷ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد ۱۳ هزار و ۶۱۵ بیمار مثبت شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۲۵۸ هزار و ۲۰۶ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

وی همچنین از بهبودی ۲۳۱ هزار و ۸۴۵ نفر از ابتدا تاکنون خبر داد که از بیمارستان ها ترخیص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده اند.

دکتر حسینی با ابراز تاسف از جان باختن ۳۰ هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون، مجموع جان باختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تا کنون را چهار هزار و ۱۲۷ اعلام کرد.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز توصیه کرد: با استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، شست و شوی مرتب دست ها، پرهیز از ترددهای غیر ضرور و دوری از دورهمی های خانوادگی، می توانیم از ابتلا به بیماری کووید۱۹ پیشگیری کنیم.

برچسب ها

دیدگاه