تاریخ : جمعه, ۱۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 26 رمضان 1442 Friday, 7 May , 2021
0

اگر آب به بختگان نرسد فلامینگوها تلف می‌شوند

  • ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۶
اگر آب به بختگان نرسد فلامینگوها تلف می‌شوند

مدیر کل حفاظت محیط ریست فارس گفت: فلامینگوها مطابق هر سال امسال نیز در تالاب بختگان جوجه آوری داشتند، و بیم آن می رود با توجه به شرایط خشکسالی سال جاری اگر آب به بختگان نرسد ، تلفات جوجه ها قبل از رسیدن به زمان پرواز با آمار بالایی اتفاق بیفتد.

حمید ظهرابی روز دوشنبه بر لزوم تامین آب از منابع بالا دست برای دریاچه بختگان تاکید کرد و افزود: فلامینگوها مطابق هر سال امسال نیز در تالاب بختگان جوجه آوری داشتند، این پرندگان از اواخر اسفندماه در تالاب بختگان کلنی های جوجه آوری را تشکیل دادند.

 ظهرابی مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس اظهار داشت: نتیجه پایش های ماهیانه که از اسفندماه شروع شده است نشان می دهد فلامینگوها مطابق هر سال در سال جاری نیز در تالاب بختگان جوجه آوری دارند.

وی افزود: با توجه به بررسی های صورت گرفته فلامینگوهای بزرگتر  با پرواز به تالاب های همجوار به تغذیه جوجه ها کمک می کنند بنابر این به هم پیوستگی تالاب ها و احیای آنها اهمیت بسزایی در بقای فلامینگو ها دارد. تخصیص حق آبه مشخص به تالاب بین المللی بختگان و احیا این زیستگاه ارزشمند که از وظایف قانونی وزارت نیرو و تعهدات کشور ما در کنوانسیون رامسر است؛مهمترین اقدام برای حفاظت از گونه های وابسته به تالاب است.

این مقام مسئول با اظهار تاسف از تلفات سال های قبل ابراز داشت: در سال گذشته به علت افزایش بارندگی و رهاسازی بخشی از حقابه تالاب ، تلفات کاهش چشمگیری داشت اما امسال  علی رغم رهاسازی حقابه به دلیل کاهش  شدید بارندگی ها که در ۵۰  سال اخیر بی سابقه بوده ، وقوع بحران در این زمینه قابل پیش بینی است.

وی ادامه داد : اداره کل حفاظت محیط زیست فارس با استمرار پایش های روزانه راهکارهای دیگر حفاظتی را در دست بررسی دارد و با تشکیل کارگروهی متشکل از اساتید دانشگاه شیراز، کارشناسان محیط زیست و سازمان های مردم نهاد برنامه نجات بخشی اضطراری فلامینگوها را در دست تهیه  و اجرا دارد.

مدیر کل حفاظت محیط ریست فارس افزود : در  دو سال گذشته علی رغم بهبود شرایط بارندگی ها و رهاسازی حقابه محیط زیستی با پیشبنی وقوع خشکسالی های احتمالی تیمی از مشاورین خبره از سراسر کشور  گرد هم آوردیم و ضمن بررسی سوابق امر و تجربیات بین المللی تمام راهکارهای ممکن را بررسی کرده ایم و همین طور با همکاری دانشگاه شیراز طرحی در این زمینه مطالعه شده و مانوری نیز برگزار شده است. 

ظهرابی خاطر نشان کرد: در سال جاری مانوری  با مشارکت سازمان های مردم نهاد برای نجات بخشی فلامینگوها انجام شده است اما اصولی ترین راه نجات این پرندگان مهاجر با ارزش‌ تخصیص حقابه از منابه بالا دستی تالاب است. 
  
وی اذعان داشت: با وجود مکاتبات و مذاکرات متعدد با سازمان آب و درخواست پیشگیری از این اتفاق به وسیله رهاسازی آب محیط زیستی هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

او در ادامه اظهار امیدواری کرد که این سازمان و مسوولین مربوطه به موقع به وظیفه قانونی و انسانی عمل کنند. 

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس تاکید کرد: اگر حقابه زیست محیطی تالاب بختگان تخصیص نیابد و اتفاق تلفات پرندگان مهاجر تکرار شود این اداره کل به ناچار از مسیر حقوقی موضوع خسارت به محیط زیست را پیگیری خواهد کرد.

برچسب ها

دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.