تاریخ : شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۰ 15 ذو الحجة 1442 Saturday, 24 July , 2021
9

لغو مجازات اعدام تولیدکنندگان، توزیع‌کنندگان و فروشندگان مواد مخدر

  • ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۴
لغو مجازات اعدام تولیدکنندگان، توزیع‌کنندگان و فروشندگان مواد مخدر

حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در خصوص تعیین تکلیف طرح تعدیل مجازات اعدام گفت: تولیدکنندگان، توزیع کنندگان و فروشندگان موادمخدر محکوم به مجازات اعدام نمی‌شوند مگر آنکه از سلاح سرد یا گرم استفاده کنند.

به گزارش ایرنا، حسن نوروزی در تشریح جلسه امروز کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس افزود: موضوع طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با موادمخدر و الحاق موادی به آن که یک فوریت آن در آذرماه ۹۵ در مجلس به تصویب رسید در این جلسه تعیین تکلیف شد.

او گفت: در نشست امروز ماده واحده این طرح به تصویب رسید که براساس این مصوبه، مرتکبین جرائم این قانون که برای آنان مجازات اعدام یا حبس ابد تعیین شده در صورت احراز شرایط، مفسد فی الارض محسوب و به مجازات اعدام و مصادره کل اموال با رعایت تبصره ۵ ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی محکوم می شوند و در سایر مواردی که در قانون مذکور اعدام یا حبس ابد در نظرگرفته شده، مرتکب به بیش از ۲۵ سال تا سی سال حبس درجه یک و جزای نقدی بیش از یک میلیارد ریال تا ۱۰ میلیارد ریال محکوم می‌شود.

نوروزی در خصوص شرایطی که مرتکبین جرایم مواد مخدر به اعدام محکوم می‌شوند، گفت: براساس مصوبه امروز کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، مواردی که مباشر جرم یا حداقل یکی از شرکا حین ارتکاب سلاح سرد یا گرم کشیده یا سلاح گرم را به قصد استفاده حمل کند و در صورتی که مرتکب نقش سازماندهی یا مدیریت یا سرکردگی یا پشتیبانی مالی و یا سرمایه گذاری داشته یا از اطفال و نوجوانان کمتر از ۱۸ سال با مهجورین برای ارتکاب جرم استفاده کند محکوم به مجازات اعدام می‌شود.

نوروزی افزود: همچنین درمواردی که مرتکب به علت ارتکاب جرایم موضوع این قانون سابقه محکومیت قطعی اعدام یا حبس ابد بیش از ۱۵ سال داشته باشد نیزمحکوم به اعدام می‌شود اما بند (ت) این طرح که مربوط به وضعیت تولید، ساخت، توزیع یا فروش مواد مخدر بود (بیش از پنجاه کیلوگرم مواد مخدر سنتی مانند تریاک و بیش از یک کیلوگرم مواد مخدر صنعتی) حذف شد.

درخواست لغو مجازات اعدام متهمان مواد مخدر از سال گذشته به طور جدی در دستور کار مجلس قرار گرفت.

یحیی کمال‌پور، نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس چند هفته قبل گفته بود که ۵۳۰۰ نفر در ایران به اتهام حمل مواد مخدر در زندان‌ها هستند و در انتظار اعدام به سر می‌‌برند.

به گفته این نماینده مجلس، در صورت تصویب طرح حذف اعدام از قاچاقچیان مواد مخدر، این قانون افرادی را که پیش از تصویب این قانون زنداین شده‌اند نیز شامل خواهد شد.

 

برچسب ها

دیدگاه

  1. تورو جون عزیزترین کستون به خانواده های اعدامیان رحم کنید التماستون میکنم.خیلیها از روی بدبختی دست به این کار میزنند انقدر توی زندگی احتیاج دارن که از جوون خودشون به خاطر خانواده هاشون میگذرن. تاحالا از این همه افراد اعدامی پرسیدید که چه مشکلی توی زندگیشون داشتن که دست به این کار زدن ؟؟؟فقط میدونم که طرف از روی شکم سیری دست به این کار نمیزنه. بیاید اونهاییرو که حداقل بار اولشونه ببخشیدو فرصت دوباره برای جبران این اشتباهشون بدهید.انسان جائزالخطاست.