تاریخ : سه شنبه, ۱۲ مرداد , ۱۴۰۰ 25 ذو الحجة 1442 Tuesday, 3 August , 2021
11

حمید میرزاده از ریاست دانشگاه آزاد برکنار شد

  • ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۱
حمید میرزاده از ریاست دانشگاه آزاد برکنار شد

خبرگزاری‌ها گزارش داده‌اند که هیات امنای دانشگاه آزاد، حمید میرزاده را از ریاست این دانشگاه برکنار کرده‌اند.

ظاهرا این تصمیم در جلسه امروز هیات امنا گرفته شده است.

سایت‌های وابسته به دانشگاه آزاد هنوز در این خصوص خبری منتشر نکرده‌اند.

یک منبع که خواسته نامش فاش نشود به خبرگزاری ایرنا گفت که به درخواست چهار نفر از اعضای هیئت امنای دانشگاه آزاد، در جلسه فوق‌العاده هیئت امنای دانشگاه آزاد به ریاست علی‌اکبر ولایتی، میرزاده از سمت خود برکنار شد.

حمید میرزاده از ۲۸ آبان سال ۱۳۹۳ ریاست دانشگاه آزاد را برعهده داشت.

هنوز علت این تصمیم به روشنی اعلام نشده ولی یکی از نمایندگان مجلس پیش از تصمیم امروز در این باره اظهار نظر کرده بود.

به گزارش خبرگزاری دانشگاه آزاد، پروانه مافی، نماینده مردم تهران در مجلس گفته است: “حملات و هجمه‎ها به دانشگاه آزاد اسلامی جنبه سیاسی و انتخاباتی دارد. به هر حال تخریب این دانشگاه و زیر سوال بردن مدیریت دکتر میرزاده، یکی از استراتژی‎های اصلی و مهم رسانه‎های دروغ‌پرداز به شمار می‎آید.”

حمید میرزاده، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ در سه دولت محمدعلی رجائی، میرحسین موسوی و هاشمی رفسنجانی در امور اجرایی مشغول به کار بوده است.

میرزاده در سال ۱۳۸۶ با دعوت اکبر هاشمی رفسنجانی و با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان عضو هیئت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی و دبیر این هیئت درآمد.

او در سال ۱۳۹۲ با رأی شش نفر از هیئت امنای دانشگاه آزاد (شامل اکبر هاشمی رفسنجانی، سید حسن خمینی، سید حسن قاضی زاده هاشمی، جعفر توفیقی، حمید میرزاده و بهمن یزدی) سرپرست این دانشگاه شد و در آبان ۱۳۹۲ماه همان سال با رأی اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، رسماً ریاست دانشگاه آزاد اسلامی را بر عهده گرفت.

ارزش مالی سرمایه های دانشگاه آزاد، حداقل ۴۰ هزار میلیارد تومان تخمین زده می شود و در سرتاسر ایران و حتی در کوچک‌ترین شهرها شعبه دارد.

همچنین بر پایه تصمیم امروز هیئت امنای دانشگاه آزاد، «علی‌محمد نوریان» به عنوان سرپرست موقت این دانشگاه منصوب ‌شده است.

علی‌محمد نوریان اسفند ۱۳۹۳ با تصمیم اعضای هیئت موسس دانشگاه آزاد به عنوان دبیرکل این هیئت انتخاب شده بود.

او تاکنون مسئولیت هایی در حوزه های معاونت وزارت راه، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور هواشناسی و هوانوردی و ریاست هیات مدیره شرکت فرودگاههای کشور را برعهده داشته است.

پس از درگذشت آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد، علی‌اکبر ولایتی در دی ماه سال گذشته از سوی رهبری به این سمت منصوب شد. اکبر هاشمی رفسنجانی تا زمان فوت، علاوه بر ریاست هیات امنا، ریاست هیات موسس را نیز به عهده داشت.

پس از انتصاب ولایتی به این سمت، طه هاشمی، معاون فرهنگی این دانشگاه نیز برای استعفا تحت فشار قرار گرفت و در نهایت اسفند ۱۳۹۵ استعفا کرد.

برچسب ها