4

معاون وزیر نیرو: آب شهر شیراز، بهترین در کشور خواهد بود

  • ۱۲ تیر ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۰
معاون وزیر نیرو: آب شهر شیراز، بهترین در کشور خواهد بود

معاون آب و آبفای وزیر نیرو با اشاره به افتتاح خط دوم آبرسانی به کلانشهر شیراز گفت: با این افتتاح، آب شهر شیراز جزو بهترین آب‌های کشور خواهد بود.

قاسم تقی زاده خامسی پنجشنبه ۱۲ تیرماه ۹۹در مراسم افتتاح خط دوم آبرسانی به شهر شیراز و فاز اول طرح آبرسانی به سعادتشهر که به صورت ویدیو کنفرانس توسط رییس جمهوری برگزار شد، افزود: معمولا آب شرب مناطق شیراز از طریق قنات‌ها تامین می‌شده و اولین قناتی که برای شیراز آورده شده قناب رکن‌آباد بوده که آب بسیار زلالی داشته و حافظ را به وجد آورده است که زلالی آن را به بهشت طعنه زده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر آب شهر شیراز وابسته به ۱۷۰ حلقه چاه آب وابسته است که حدود ۸۰ درصد آب شهر شیراز را تامین می‌کند و ۲۰ درصد مربوط به آب سطحی سد دروزن است که تقریبا در کلانشهرها این موضوع کم نظیر است.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: امروز با دستور رییس جمهوری برای بهره برداری از خط دوم آبرسانی به شهر شیراز اتفاق بزرگی خواهد افتاد و بی نظیر است.

تقی‌زاده افزود: با افتتاح این پروژه وابستگی آب شهر شیراز به آب‌های زیرزمینی کاهش جدی پیدا می‌کند و تامین آب از ۸۰ درصد توسط چاه‌ها به ۴۰ درصد کاهش و میزان آب سطحی به ۶۰ درصد می‌رسد.

وی ادامه داد: از نظر کیفیت براساس آخرین آزمایش آب، کیفیت آب دو برابر و سختی آب نصف شده است و این جزو کارهای بی نظیری است که ما در شهرها داریم.

معاون وزیر نیرو با اشاره به اجزای سامانه انتقال آب شرب شیراز از سد درودزن گفت: اجزای این سامانه شامل یک خط ۷۷ کیلومتری است که لوله‌های فولادی از ۱.۴۰ تا ۱.۸۰ سانتی‌متر دارد و لوله ها از داخل یک تونل به قطر ۴.۵ متر عبور می‌کند که این تونل باعث شده طول خط از ۱۲۲ کیلومتر به ۷۷ کیلومتر کاهش پیدا کند.

تقی‌زاده افزود: ایستگاه پمپاژ این پروژه را از سه ایستگاه به یک ایستگاه تقلیل دادیم، سه منبع ۲۰ هزار لیتری در این پروژه داریم که یکی از آن‌ها در ارتفاع است.

وی ادامه داد: این ایستگاه پمپاژ، پنج پمپ دارد که می‌تواند سه متر مکعب آب را پمپاژ کند، این پروژه یک تصویه‌خانه با همین ظرفیت دارد که این تصفیه خانه به صورت BOT توسط بخش خصوصی انجام شده است.

معاون وزیر نیرو گفت: در این پروژه حدود ۵۴۰ میلیارد تومان از محل اعتبار دولتی و حدود ۱۰۰ میلیارد تومان به صورت BOT توسط بخش خصوصی هزینه شده است که ارزش روز این پروژه بیش از سه هزار میلیارد تومان است.

برچسب ها