تاریخ : سه شنبه, ۵ مرداد , ۱۴۰۰ 18 ذو الحجة 1442 Tuesday, 27 July , 2021
5

خودرو‌های فرسوده؛ عامل آلودگی هوا در شیراز

  • ۰۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۶
خودرو‌های فرسوده؛ عامل آلودگی هوا در شیراز

حمید ظهرابی، مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس گفت: خودرو‌های فرسوده بزرگترین عوامل ایجاد آلودگی و کاهش کیفیت هوا در شیراز است ،هر خودرو فرسوده به طور میانگین ۳ تا ۵ برابر یک خودروی سالم ایجاد آلودگی می‌کنند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس در جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای کلان شهر شیراز عامل اصلی کاهش کیفیت هوای شیراز را ذرات معلق با قطر کمتر از ۲/۵ میکرون عنوان کرد و گفت: به دلیل وجود کانون‌های گرد و غبار در اطراف شیراز به ویژه معادن شن و ماسه دوکوهک در اثر وزش باد شدید شاهد کاهش کیفیت هوا در ساعات بعد از ظهر هستیم.

وی همچنین در خصوص انتقال صنایع آلاینده به خارج از شهر گفت: کارخانه ریشمک به خارج از شهر منتقل شده و پرونده کارخانه سیمان نیز به دلیل عدم اجرای تعهدات مبنی بر انتقال و آلودگی زیست محیطی به مرجع قضایی ارجاع شده. وی با انتقاد از مدیران کارخانه پشم شیشه در خصوص فعالیت توام به آلودگی اظهار داشت در صورت تداوم آلودگی و عدم رفع آلودگی در مهلت تعیین شده، مدیران این واحد هم تحت تقیب قانونی قرار می‌گیرند.

وی افزود شرکت روغن نباتی بخش عمده‌ای از خط تولید را متوقف کرده، اما باید تمام کارخانه به خارج از شهر منتقل شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس افزود: به منظور نتیجه گیری بهتر و برای جلوگیری از بروز آسیب در بخش تولید تصمیم بر پیگرد قضایی شخص مدیر عامل صنایع آلاینده گرفته شده است.

نوسازی ناوگان حمل ونقل درون و برون شهری

در ادامه خلیل رضاییان، معاون امور عمرانی استاندار فارس نیز گفت: نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی (درون شهری) و خصوصی (بین شهری) و پیش بینی آن در لایحه بودجه ۹۹ از برنامه ششم توسعه است.

رضاییان افزود: برای کاهش آلودگی هوای ناشی از منابع متحرک بایستی از مسیر‌های موازی استفاده شود. از جمله بحث معاینه فنی که می‌تواند مانع حضور خودرو‌های فرسوده و آلاینده در سیستم حمل و نقل درون شهری و برون شهری باشد و جریمه نمودن خودرو‌های آلاینده خود عامل بازدارنده دیگری می‌تواند باشد.
وی گفت: در بحث منابع آلاینده ثابت (صنایع) بایستی اعمال فشار بیشتر انتقال به خارج از شهر صورت پذیرد.