تاریخ : پنج شنبه, ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰ 27 ذو الحجة 1442 Thursday, 5 August , 2021
9

بازداشت ۶۱ نفر در فارس به اتهام «توزیع مشروبات الکلی تقلبی»

  • ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۷
بازداشت ۶۱ نفر در فارس به اتهام «توزیع مشروبات الکلی تقلبی»

رهام‌بخش حبیبی، فرمانده انتظامی استان فارس گفت: با انجام اقدامات اطلاعاتی و پلیسی، تاکنون ۶۱ نفر از عاملان اصلی تهیه و توزیع مشروبات الکلی دست‌ساز و تقلبی در استان دستگیر و به مراجع قضائی معرفی شده‌اند.

به گزارش معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی فارس، رهام‌بخش حبیبی درباره جزئیات این خبر اظهار داشت: در پی توزیع الکل دست ساز و تقلبی و همچنین رواج این باور غلط در برخی از افراد که با خوردن آن می توان در مقابل ویروس کرونا مصون ماند، شناسایی و دستگیری عاملان توزیع در دستور کار قرار گرفت.

فرمانده انتظامی استان فارس افزود: مصرف مشروبات الکلی برای مصون ماندن از بیماری کرونا هیچ توجیه علمی و عقلی ندارد.

به گفته محمد جواد مرادیان، رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی فارس تا صبح چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۵ نفر به دلیل مسمومیت با الکل صنعتی در استان جانشان را از دست دادند.

وی افزود: تاکنون ۷۹۱ نفر به علت مسمومیت با الکل صنعتی به مراکز درمانی استان مراجعه کرده اند که از این تعداد ۶۹۶ نفر تحت درمان و بستری هستند.

مرادیان با اشاره به اینکه سن مسمومین از ۲۰ تا ۴۰ سال است و تعدادی از این افراد در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند، ادامه داد: مصرف الکل متانول و یا همان الکلی که در محلول‌های ضدعفونی استفاده می‌شود، بسیار سمی است و استفاده از آن اثر منفی دارد و تاثیر آن بر روی کبد و کلیه‌ها زیاد است.

او از جوانان خواست از مصرف الکل صنعتی به شدت پرهیز کنند که این موضوع موجب مرگ آن‌ها می‌شود.

برخی از مصرف‌کنندگان الکل تصور می‌کنند با این روش مانع از ابتلا به کرونا خواهند شد. منابع پزشکی تاکید می‌کنند نوشیدن الکل هیچ تاثیری در پیشگیری از کرونا ندارد.

در همین حال برخی نیز بر این باورند که: داستان چیز دیگری‌ست. داستان این نیست که افراد مشروب الکلی مصرف می‌کنند تا به کرونا مبتلا نشوند بلکه داستان این است که الکل صنعتی (متانول ) با سفیدکننده‌ها به رنگ سفید درآمده و وارد بازار شده و تهیه‌کننده‌های مشروب‌دست‌ساز نیز این الکل‌ها روا به تصور اینکه اتانول است در ساخت مشروب استفاده می‌کنند. بر همین اساس مصرف‌کننده نهایی هم تصورش این است که مشروب خریده، در صورتی که داخل مشروب، متانول یا همان الکل صنعتی وجود دارد و باعث مرگ یا آسیب جدی می‌شود.

آمار مبتلایان به ویروس کرونا در فارس به ۲۱۰۶ نفر ثبت شده که ۵۶ نفر از آن‌ها فوت شدند.