تاریخ : چهارشنبه, ۶ مرداد , ۱۴۰۰ 19 ذو الحجة 1442 Wednesday, 28 July , 2021
2

۳۱ اثر موزه پارس شیراز ثبت ملی شد

  • ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۳
۳۱ اثر موزه پارس شیراز ثبت ملی شد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس، گفت: از سوی کمیسیون تخصصی ثبت آثار منقول فرهنگی تاریخی کشور، ۳۱ اثر شاخص موزه پارس شیراز در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسید.

مصیب امیری با اشاره به اینکه نشست کمیسیون ثبت آثار منقول فرهنگی تاریخی کشور بیست و هشتم بهمن ماه ۹۸ در تهران برگزار شد، اظهار داشت: ا ین آثار شامل، ۱۶ قطعه تابلوهای نقاشی اثر لطفعلی صورتگر شیرازی، ۲ اثر آبرنگ از محمد حسین شیرازی، هشت عدد قلمدان از جمله آثار صادق الوعد و ابراهیم شیرازی، ۲ قاب آینه و سه جعبه لاکی است.

رئیس اداره موزه‌های فرهنگی استان فارس نیز در این باره گفت: از سال ۹۷ ثبت آثار منقول موزه‌های این استان به ویژه موزه پارس شیراز در فهرست آثار ملی آغاز شد و در این سال آثار مکتب اول شیراز از جمله قرآن‌های نفیس قرن هفتم و هشتم شماره ثبت دریافت کردند و امسال نیز آثار مکتب دوم شیراز یا مکتب گل و مرغ که در آثاری همچون تابلوهای نقاشی لطفعلی صورتگر شیرازی، آقا صادق و سایر هنرمندان شهر شیراز تبلور یافته در فهرست آثار ملی جای گرفت.

محمد مهدی نجفی افزود: با ارایه آثار بی بدلیل و بسیار ارزشمند استادان و هنرمندان شهر شیراز در کمیسیون تخصصی ثبت آثار منقول فرهنگی تاریخی کشور، به اتقاق آرا تمام کارشناسان زبده و خبره، آثار منتخب موزه پارس شیراز تایید و به ثبت ملی رسید.

وی در مورد مکتب دوم شیراز، بیان کرد: این سبک با نقاشی گل و مرغ به ویژه از دوره زندیه، با هماهنگی و انسجام خاصی در انواع آثار هنری مانند نقاشی، گچ بری، کاشی‌کاری، دیوارنگاری و حجاری ظهور یافت.

او اظهار داشت: در دوران زندیه، محمد صادق، محمد باقر و محمد هادی به نقاشی گل و مرغ، تمایزی وِیژه بخشیدند و با شروع دوران قاجار شهر شیراز یکی از کانون‌های اصلی نقاشی گل و مرغ شد که توسط هنرمندان نامی مانند، لطفعلی صورتگر شیرازی، آقا بزرگ، محمد حسین شیرازی و نیز هنرمندان گمنام دیگر در هنر ایران جلوه‌گری کرد.

به گفته رئیس اداره موزه‌های فرهنگی استان فارس، با ثبت این ۳۱ اثر، شمار آثار ملی تاریخی- فرهنگی موزه‌های این استان به ۵۶ اثر رسید.

برچسب ها