3

تخریب بخشی از دیوار خانه قاجاری در شیراز

  • ۰۶ دی ۱۳۹۸ - ۷:۰۳
تخریب بخشی از دیوار خانه قاجاری در شیراز

در حالی دوستداران میراث فرهنگی استان فارس از سوراخ شدن دیوار ضلع غربی خانه قاجاری «رقیه رسولی» توسط افراد ناشناس خبر می‌دهند که در صورت توجه نشدن به این وضعیت، این بخش از خانه قاجاری به زودی فرو می‌ریزد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، این خانه‌ی تاریخی که مدتی قبل توسط یک شخص حقیقی خریداری شده، تا کنون چند بار دچار آتش‌سوزی شده و ساکنان قبلی آن نیز خانه را به حال خود رها کرده‌اند و این خانه‌ی قاجاری تقریبا به صورت متروکه به حال خودرها شده است.

دوستداران میراث فرهنگی استان فارس ایجاد شدن این حفره‌ی بزرگ در ضلع غربی دیوار خانه‌ی رسولی را هشداری دانسته‌اند که احتمال ریزش این خانه را با سرعت بیشتری فراهم می‌کند.

به گفته‌ی آن‌ها مالک خانه در پاسخ به اعتراضِ میراث فرهنگی برای به وجود وضعیت کنونی در خانه‌ی «رسولی» اعلام کرده که که «این حفره را افراد ناشناس در دیواره ایجاد کرده‌اند.»

خانه‌ی قاجاری “رقیه رسولی” که در بافت قدیم شیراز و پشت مسجد جامع عتیق قرار دارد، دهم خرداد ۱۳۸۲ به شماره ۸۷۰۶ در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده.

خبرنگار ایسنا در تماس با مصیب امیری – مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس- قصد بررسی آخرین وضعیت این خانه‌ی تاریخی را داشت، اما موفق به صحبت با وی نشد.

مساحت بافت تاریخی شیراز ۳۸۶ هکتار است که حدود ۹۰ هکتار از آن در سال‌های اخیر تخریب شده.

بسیاری از بناها و خانه‌های تاریخی این منطقه متعلق به دوره زندیه، قاجار و پهلوی است.

برچسب ها

دیدگاه