5

اسناد واگذاری ۲ هزار متر از باغ جنت شیراز

  • ۲۶ تیر ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۲
اسناد واگذاری ۲ هزار متر از باغ جنت شیراز

ماجرای واگذاری بخشی از باغ جنت شیراز به یک کانون مذهبی از سال ۱۳۹۲ آغاز شده و این روزها این ماجرا پس از چند سال سکوت دوباره بحث برانگیز شده.

ماجرا از کجا آغاز شد؟

کانون رهپویان وصال یک بار در سال ۱۳۹۲ و یک بار هم در سال ۱۳۹۴ در نامه‌ای به علیرضا پاک فطرت، شهردار وقت شیراز درخواست می‌کند که ۲ هزار متر مربع زمین به این کانون واگذار شود.

کانون رهپویان وصال در تیرماه ۱۳۹۴ نامه‌ای خطاب به آقای پاک فطرت می‌نویسد و تقاضای زمین را بدون اشاره به مکانی خاص مطرح می‌کند. شهردار وقت شیراز هم در حاشیه نامه پیشنهاد می‌دهد که این زمین در باغ جنت به کانون رهپویان وصال واگذار شود.

شهردار وقت شیراز ۲۰ تیر ۱۳۹۴ نامه‌ای هم به غلامهدی حقدل، رئیس وقت شورای شهر شیراز می‌نویسد و خواهان بررسی واگذاری ۲ هزار متر از باغ جنت به کانون رهپویان وصال می‌شود.

شورای شهر سابق شیراز هم در تاریخ ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ درخواست شهردار وقت را بررسی و واگذاری زمین به کانون رهپویان برای ساخت مسجد و حسینیه را تصویب می‌کند.

با اینکه بر اساس قوانین واگذاری فضای سبز و باغ‌های عمومی ممنوع است اما هیات تطبیق مصوبات شورای شهر مستقر در فرمانداری شیراز ۲۶ مرداد ۱۳۹۴ در خصوص این مصوبه شورای شهر شیراز اعلام می‌کند: «مشروط به تغییر کاربری در کمیسیون ماده ۵ شورای عالی معماری و شهرسازی و تطبیق با بند الف ماده ۶ قانون برنامه پنجم و با رعایت حقوق ارتفاقی و آیین نامه مالی شهرداریها خصوصاً ماده ۴۶، مصوبه مذکور مغایر با قوانین و مقررات مربوطه، حدود وظایف و اختیارات شورای اسلامی شهر تشخیص داده نشد.»

سیدعبدالرزاق موسوی، عضو شورای شهر شیراز روز دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ در نطق پیش از دستور خود در این خصوص گفت: تغییر کاربری پارک‌ها و باغات عمومی اساساً غیر قانونی است و کمیسیون ماده ۵ نیز بنا به درخواست شورا و یا هر مقام دیگری نمی‌تواند با تغییر آن موافقت کند. زیرا پارک‌ها و فضاهای عمومی سبز شهر بخشی از طرح تفصیلی شهر است در حالی که سرانه فضای سبز شهر به شدت پایین است و برای افزایش آن باید تلاش کرد چگونه امکان تغییر کاربری وجود دارد.

باغ جنت از جمله باغ‌های دورهٔ قاجار است که در ورودی غربی بولوار امیرکبیر شیراز قرار دارد.

شورای شهر پیشین شیراز در سال ۱۳۹۴ در حالی با واگذاری بخشی از باغ جنت شیراز به کانون رهپویان وصال موافقت کرد که این مصوبه همان زمان بحث برانگیز شد و معترضان می‌گفتند که چرا باید بخشی از یک باغ عمومی به یک کانون خاص داده شود.

این اعتراضات سبب شد که کانون رهپویان وصال در شهریور ۱۳۹۴ اعلام کند که از دریافت زمین در آن محدوده منصرف شده اما ظاهراً در هفته‌های اخیر مصوبه شورای شهر پیشین شیراز در خصوص واگذاری زمین به جریان افتاده و گفته می‌شود قرار است این مصوبه اجرا شود.

برچسب ها

دیدگاه

  1. وای از دست اونایی که نمی توانند پیشرفت و ترقی کانون رهپویان وصال شیراز را ببینند. حالا اگه برای فلان سالن موسیقی می خواستند واگذار کنن ,