4

ثبت یک طلاق به ازای هر ۲٫۷ ازدواج در شیراز

  • ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۸:۰۳
ثبت یک طلاق به ازای هر ۲٫۷ ازدواج در شیراز
یک مقام قضایی در استان فارس گفته که در سال ۱۳۹۶ به ازای هر ۲٫۷ ازدواج در شیراز یک طلاق ثبت شده. این رقم در استان فارس یک طلاق به ازای هر ۳٫۶ ازدواج بوده.
احمد رحمانیان، معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس می‌گوید که طلاق در شیراز و فارس «نگران کننده» است.

به گفته او، «توافق‌هایی که برای طلاق نیز صورت می‌گیرد نیز بر نگرانی کارشناسان افزوده است.»

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس با اظهار نگرانی از افزاش پدیده طلاق در این استان گفت: بر اساس آمار ثبت احوال استان فارس، آمارها حکایت از این دارد که در سال ۹۶ نسبت ازدواج به طلاق ۳.۶ در استان و در شیراز ۲.۷ بوده است.

آقای رحمانیان گفت: در سال ۹۵ و ۹۶ آمار طلاق رشد داشته و وضعیت نگران کننده است، البته استان فارس در زمینه طلاق استان ۱۸ کشور است اما با این وجود آمار پرونده‌های وارده به محاکم استان نگران کننده است.

به گفته احمد رحمانیان، آمار ورودی پرونده‌های طلاق در سال ۹۶ به سال ۹۵ بیش از ۱۸ درصد افزایش داشته.

او افزود: بر اساس آنالیزی که توسط دانشگاه انجام شده متاسفانه میزان طلاق‌های توافقی نیز ۱۷.۳ درصد رشد داشته است.

سازمان ثبت احوال چندی قبل آمار ازدواج و طلاق سال ۱۳۹۶ را منتشر کرد. براساس این آمار تعداد ازدواج‌های ثبت‌شده نسبت به سال ۱۳۹۵، حدود ۸ درصد (۵۱ هزار مورد) کاهش داشته، در حالی که تعداد طلاق‌ها به حدود ۱۷۵ هزار مورد رسیده که بیشترین آمار ثبت شده در تاریخ ایران است.

براساس آمار اعلام شده، پارسال ۶۰۹ هزار مورد ازدواج ثبت شده و تعداد طلاق‌ها ۱۷۵ هزار مورد بوده است. به این ترتیب نسبت طلاق‌ها به ازدواج‌های ثبت‌شده در یک سال به ۲۹ درصد رسیده است که بالاترین آمار در تاریخ ثبت احوال ایران از سال ۱۳۴۴ است.

همان طور که در نمودار زیر مشخص است، تعداد طلاق‌ها از آغاز دهه ۱۳۷۰، روندی صعودی داشته است. اما از اوایل دهه ۱۳۸۰ همزمان با افزایش تعداد ازدواج‌ها که بیشتر مربوط به متولد دهه ۱۳۶۰ بود، تعداد طلاق‌ها هم افزایش یافت. تا جایی که در سال ۱۳۸۵، تعداد طلاق‌ها به بیش از دو برابر سال ۱۳۷۵ رسید.

‌با این حال از سال ۱۳۸۹، با آغاز کاهش تعداد ازدواج‌ها، تعداد طلاق‌ها همچنان در حال افزایش است.

برای مقایسه، نمودار زیر، درصد طلاق‌های ثبت شده از کل ازدواج‌های ثبت شده در یک سال را نشان می‌دهد. این نسبت از سال ۱۳۸۸ به شکل بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است. تا آن که پارسال، به اندازه حدود ۲۹ درصد ازدواج‌هایی که ثبت شدند، طلاق ثبت شد.

چرا طلاق زیاد شده است؟

در ایران تحقیقاتی در مورد دلایل طلاق انجام شده است اما معمولا نتایج این تحقیقات که بیشتر توسط نهادهای دولتی انجام می‌شود، منتشر نمی‌شود. اما پارسال شهیندخت مولاوردی، یکی از معاون رئیس جمهوری ایران، نارضایتی جنسی را به عنوان یکی از دلایل اصلی طلاق اعلام کرد.

پیش از آن هم نتایج یک تحقیق دانشگاهی در رسانه‌ها منتشر شد که دلیل عمده طلاق را مشکلات جنسی دانسته بود. ‌

افزایش آمار طلاق در ایران، طی دو سال اخیر بحث‌برانگیز بوده است. تابستان سال ۱۳۹۵ بعد از آنک ه انتشار آمار بالای طلاق در ایران خبرساز شد، یکی از مدیران سازمان ثبت احوال ایران اعلام کرد که این سازمان درگیر آمار طلاق را اعلام نمی‌کند. اگرچه بعد از سازمان ثبت احوال ایران این خبر را رد کرد، اما در سایت این سازمان از همان سال اطلاعات مربوط به ازدواج و طلاق به روز نشده است.

برچسب ها