تاریخ : یکشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۰ 4 ذو القعدة 1442 Sunday, 13 June , 2021
4

افزایش ۳۵ درصدی طلاق توافقی در شیراز

  • ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۳
افزایش ۳۵ درصدی طلاق توافقی در شیراز

یک مقام دادگستری استان فارس از افزایش ۳۵ درصدی طلاق توافقی در شیراز طی سال ۱۳۹۶ در مقایسه با سال ۱۳۹۵ خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، احمد رحمانیان معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس روز پنجشنبه ۶ اردیبهشت در نشست کارگروه فرهنگی و اجتماعی استان فارس گفت: از مهمترین علت‌های طلاق در استان فارس، عدم آموزش مهارت‌های ارتباطی بین زوجین است و برای حل این مشکل باید شیوه‌های درست همسر گزینی و زندگی سالم به جوانان آموزش داده شود.

به گفته او، اعتیاد، فقر، دخالت اطرافیان و خیانت زوجین نیز در رتبه‌های بعدی علت طلاق در استان فارس قرار دارد.

چند روز قبل سید حسن موسوی، رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفته بود در سال گذشته (۹۶) تعداد موارد طلاق در ایران در هر ساعت به ۲۰ مورد افزایش یافته است.

سازمان ثبت احوال چندی قبل آمار ازدواج و طلاق سال ۱۳۹۶ را منتشر کرد. براساس این آمار تعداد ازدواج‌های ثبت‌شده نسبت به سال ۱۳۹۵، حدود ۸ درصد (۵۱ هزار مورد) کاهش داشته، در حالی که تعداد طلاق‌ها به حدود ۱۷۵ هزار مورد رسیده که بیشترین آمار ثبت شده در تاریخ ایران است.

براساس آمار اعلام شده، پارسال ۶۰۹ هزار مورد ازدواج ثبت شده و تعداد طلاق‌ها ۱۷۵ هزار مورد بوده است. به این ترتیب نسبت طلاق‌ها به ازدواج‌های ثبت‌شده در یک سال به ۲۹ درصد رسیده است که بالاترین آمار در تاریخ ثبت احوال ایران از سال ۱۳۴۴ است.

همان طور که در نمودار زیر مشخص است، تعداد طلاق‌ها از آغاز دهه ۱۳۷۰، روندی صعودی داشته است. اما از اوایل دهه ۱۳۸۰ همزمان با افزایش تعداد ازدواج‌ها که بیشتر مربوط به متولد دهه ۱۳۶۰ بود، تعداد طلاق‌ها هم افزایش یافت. تا جایی که در سال ۱۳۸۵، تعداد طلاق‌ها به بیش از دو برابر سال ۱۳۷۵ رسید.

‌با این حال از سال ۱۳۸۹، با آغاز کاهش تعداد ازدواج‌ها، تعداد طلاق‌ها همچنان در حال افزایش است.

برای مقایسه، نمودار زیر، درصد طلاق‌های ثبت شده از کل ازدواج‌های ثبت شده در یک سال را نشان می‌دهد. این نسبت از سال ۱۳۸۸ به شکل بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است. تا آن که پارسال، به اندازه حدود ۲۹ درصد ازدواج‌هایی که ثبت شدند، طلاق ثبت شد.

چرا طلاق زیاد شده است؟

در ایران تحقیقاتی در مورد دلایل طلاق انجام شده است اما معمولا نتایج این تحقیقات که بیشتر توسط نهادهای دولتی انجام می‌شود، منتشر نمی‌شود. اما پارسال شهیندخت مولاوردی، یکی از معاون رئیس جمهوری ایران، نارضایتی جنسی را به عنوان یکی از دلایل اصلی طلاق اعلام کرد.

پیش از آن هم نتایج یک تحقیق دانشگاهی در رسانه‌ها منتشر شد که دلیل عمده طلاق را مشکلات جنسی دانسته بود. ‌

افزایش آمار طلاق در ایران، طی دو سال اخیر بحث‌برانگیز بوده است. تابستان سال ۱۳۹۵ بعد از آنک ه انتشار آمار بالای طلاق در ایران خبرساز شد، یکی از مدیران سازمان ثبت احوال ایران اعلام کرد که این سازمان درگیر آمار طلاق را اعلام نمی‌کند. اگرچه بعد از سازمان ثبت احوال ایران این خبر را رد کرد، اما در سایت این سازمان از همان سال اطلاعات مربوط به ازدواج و طلاق به روز نشده است.


ویدئو: طلاق در استان فارس از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۵

برچسب ها