تاریخ : چهارشنبه, ۱۳ مرداد , ۱۴۰۰ 26 ذو الحجة 1442 Wednesday, 4 August , 2021
6

تخریب باغ‌های شیراز ادامه دارد

  • ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۰
تخریب باغ‌های شیراز ادامه دارد
مسئولان استانداری فارس و شهرداری شیراز از لزوم حفظ باغ‌ها در این کلانشهر سخن می گویند اما همزمان در نقاط مختلف شیراز کار تخریب باغ‌ها ادامه دارد.
باغ واقع در خیابان همت شمالی، کوچه عظیم روز ۱۵ اسفند گودبرداری شده. ظاهراً حکم توقف تخریب باغ کوچه از سوی دادگاه صادر شده اما این حکم لغو شده.
پروانه ساخت و ساز در این باغ پس از مخالفت کمیسیون ماده ۵ صادر شده و تنها راه توقف ادامه تخریب این باغ این است که مسکن و شهرسازی بر اساس ماده ۳۵ قانون نظام مهندسی «دستور اصلاح یا جلوگیری از ادامه کار را به مهندس مسئول نظارت و مرجع صدور پروانه» ابلاغ کند.
 مشاهدات آبان پرس نشان می‌دهد که امروز چهارشنبه ۱۶ اسفند سخنان دیروز رهبری که خواهان جلوگیری از تخریب باغ‌های موجود در شهرها شده بود، روی در این باغ نصب شده بود. (تصویر زیر)
در همین حال باغ واقع در بولوار چمران شیراز، نبش خیابان نیایش هم مدتی است تخریب شده و این روزها در حال گودبرداری است.(تصویر زیر)
دور تا دور این باغ حصارهایی قرار گرفته تا مشخص نباشد که در داخل چه اتفاقی رخ می‌دهد. افزون بر این ورق‌هایی نیز در اطراف پل عابر پیاده که مشرف به این باغ است، نصب شده تا عابران متوجه تخریب درختان نشوند. (تصویر زیر)
تخریب باغ‌های شیراز و موافقت شورای برنامه ریزی استان فارس با تغییر کاربری بیش از ۱۵۰۰ متر مربع از باغ‌های شیراز انتقادات گسترده‌ای را به دنبال داشته.

بر اساس اعلام مسئولان، سطح زیرکشت باغ‌های شیراز در یک قرن اخیر به سه هزار و ۵۰۰ هکتار می‌رسیده اما در سال‌های اخیر به ۸۰۰ هکتار کاهش یافته است.

کارشناسان می‌گویند این باغات ریه تنفسی شیراز به شمار می‌روند که با تخریب تدریجی آن‌ها، هوای سالم شیراز نیز دستخوش تغییرات خواهد شد.

برچسب ها

دیدگاه

  1. با سلام بنده نیز از منتقدان تخریب باغات شیراز هستم و پیگیری کردم و با ارتباط با کارفرمای باغ نبش نیایش و پس از توضیحات و ارائه مدارک که الزامی به نشان دادن انها نداشت متوجه شدم که این کارفرما پس از هزینه های کلان چون خودش نیز مخالف تخریب باغات میباشد تمامی درختان را به پارک منصور اباد و زیر نظر کارشناسان فضای سبز شیراز منتقل نموده و هیچ گونه خسارتی ببار نیاورده و همچنین پس از شنیدن درد ودل ایشان متوجه شدم با کار افرینی که این شخص کرده چه سیل عظیمی از عزیزان ما در این مجموعه شاغل می شوند و کاش همه ما قبل از قضاوت تحقیق کنیم و نیمه پر لیوان را ببینیم نه با اعمال نظرات غیر کارشناسانه سرمایه گذاران را دلسرد و فراری دهیم کاش همه مثل ایشان با یک تیر دو نشان بزنند و علاوه بر انتقال درختان کارافرینی نمایند ضمنا ایشان گفتند مجددا این محوطه به شکل مدرنیته و زیبا درختکاری شده و احیای فضای سبز در دستور کارسان میباشد