تاریخ : جمعه, ۴ تیر , ۱۴۰۰ 16 ذو القعدة 1442 Friday, 25 June , 2021
4

قلع و قمع درختان یک تفرجگاه کهن در استان فارس

  • ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۴
قلع و قمع درختان یک تفرجگاه کهن در استان فارس

اواخر هفته گذشته حدود ۳۰۰ اصله درخت چند ده و چند صد ساله چنار برای چندمین بار طی دو دهه اخیر در تفرجگاه مرغک استان فارس قلع و قمع شدند.

تفرجگاه کهن “مرغک” در نزدیکی شهر رونیز از توابع شهرستان استهبانِ فارس واقع شده است. مرغک از اعماق دره‌ای شروع شده و تا دامنه کوه ادامه دارد و با داشتن چشمه آب دائمی و درختان مختلف از دیرباز به عنوان یکی از تفرجگاه‌های بکر و باصفا در سطح استان و خصوصاً شهرستان‌های اطراف، مورد علاقه و توجه گردشگران، کوهنوردان و خانواده‌ها جهت ورزش، تفریح و گذران اوقات فراغت بوده است.

روز جمعه ۱۳ بهمن ۱۳۹۶ حدود ۳۰۰ اصله درخت چنار چند صد ساله توسط یکی از باغداران همجوار محل گذر آب چشمه قلع و قمع شده که بلافاصله با برخورد مردم و دوستداران محیط زیست شهر رونیز و اقدام نیروی انتظامی محل، عملیات تخریب متوقف گردید.

به گفته مهرزاد خیراتی رونیزی، فعال محیط زیست، به جز تجمع مردم شهر رونیز در مقابل بخشداری و پیگیری‌های مستمری که از طرف NGO های شهرستان‌های استهبان و فسا صورت گرفته است، از طرف نهادهای دولتی تاکنون پیگیری خاصی صورت نگرفته.

پیش از این آسیاب‌های آبی سنگ چین شده با چندین قرن قدمت که در تفرجگاه مرغک واقع شده‌اند، در میراث فرهنگی ثبت گردیده است.

مهرزاد خیراتی رونیزی می‌گوید بیم آن می‌رود که با سهل انگاری مسؤولین و مشمول گذر زمان شدن این ماجرا، سایر درختان غیرمثمر چنار و سپیدار تفرجگاه مرغک به ورطه نابودی کشانده شوند.

شهر رونیز در ۱۴۵ کیلومتری جنوب شرقی شیراز و در جوار محور شیراز – کرمان واقع شده است.

برچسب ها

دیدگاه

  1. بسیار عالی بود از اطلاع رسانی شما سپاسگزارم