تاریخ : دوشنبه, ۲۰ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 29 رمضان 1442 Monday, 10 May , 2021
8

موج انتقادات در شبکه‌های اجتماعی به دلیل تخریب یکی از باغات قصردشت شیراز

 • ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۸:۴۶
موج انتقادات در شبکه‌های اجتماعی به دلیل تخریب یکی از باغات قصردشت شیراز

درختان یکی از باغات قصردشت هفته اول بهمن جاری از سوی مالک باغ قطع شد. این باغ در خیابان همت شمالی، ۲۲ متری عظیم، حد فاصل کوچه ۲ و ۴ قرار دارد.

قطع درختان این باغ واکنش‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام به دنبال داشته که برخی از آن‌ها را در زیر می‌توانید بخوانید:

 • علی: از سال هشتاد و پنج بیشتر جلسات من حضور داشتم چه خیانت‌هایی که مسولان شهر به باغات قصردشت نکردن. باغ‌های رزی فرهنگ شهر به زور به اسم حفظ فضای سبز خریداری کردن نتیجش شد تغییر کاربری و لطمه به هوای شیراز. اگر این مقدار باقیمانده باغات هم از بین برن هوای شیراز صد برابر بد‌تر از هوای تهران می‌شه. فقط توی حرف می‌گن حق و حقوق باغدار رو می‌دیم در عمل بلایی به سر باغدار میارن تا باغشو متری صد هزار تومان بده شهرداری. چند تا از باغات رو برات نام ببرم در تملک شهرداری بوده الان تغییر کاربری داده و فروخته؟
 • پژمان: فساد که غوغا می‌کنه، نمونش همین باغ فرهمند فر که آتیشش زدن.
 • شیرین: اگه شیراز هوای خوب و پاکی داره مدیون همین باغاتش هست. چهار روز دیگه می‌شه تهران دوم.
 • ابوذر: وقتی پای پول و منفعت میاد وسط دیگه باغ و درخت و… براشون مهم نیست.
 • مهسا: تو رو خدا یه کاری کنیم! چطور می‌شه جلوی این اقدامات بی‌فکر رو گرفت؟ شیراز هست و این باغ‌ها. چقدر تلخه شنیدن این خبر‌ها اونم تو شیراز عزیزمون.
 • فرزاد: شیراز شهری بدون مدیر، بدون مدبر، بدون یه انسان دلسوز.
 • رضا: متاسفم هم واسه شهرداری هم واسه مسئول این کار… مردم اطلاع رسانی کنید اعتراض کنید
 • آرش: مالشه اختیارشو داره. اینکه شما نگران ترافیک و دود و… هستین مردم باید سطح فرهنگشون ببرن بالا از وسایل نقلیه عمومی یل دوچرخه استفاده کنن.
 • فاطمه: شیراز می‌شه کویر.

تخریب درختان این باغ در حالی صورت گرفته که استاندار فارس، شهردار شیراز و اعضای شورای شهر در ماه‌های اخیر بر لزوم حفظ باغات قصردشت تاکید کرده بودند اما شواهد نشان می‌دهد که روند تخریب باغات شیراز همچنان ادامه دارد.

ظاهراً مالک این باغ گفته می‌خواهد حسینیه احداث کند اما این در حالی است که تغییر کاربری باغات قصردشت ممنوع است. از سوی دیگر رهبر انقلاب در اسفند ۱۳۹۳ در دیدار مسئولان و فعالان محیط زیست با اشاره به جنگل‌ها و مراتع به عنوان ریه‌های تنفسی شهرها و عوامل نگهدارنده خاک، از «دست اندازی افراد سودجو به جنگل‌ها و منابع طبیعی» ابراز تأسف شدید کرده و افزودند: «دستگاه‌های مسئول باید قاطعانه با تعدی به جنگل‌ها به هر بهانه‌ای اعم از هتل سازی و جذب گردشگر و ساخت حوزه علمیه و برخی توجیهات به ظاهر قابل قبول، مقابله کنند.»

در همین حال به تازگی نیز کمیسیون ماده ۵ اجازه داده که بخشی از یک باغ در بولوار چمران شیراز تخریب و به جای آن هتل ۴۵ طبقه ساخته شود. این تصمیم اعتراضاتی را به دنبال داشته. از جمله مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز گفته که «شورای شهر با قطع حتی یک درخت و تغییر کاربری آنچه که اسمش باغ است، مخالف است و حتی اگر درختان را هم خشک کنند، امکان ندارد ما با تغییر کاربری موافقت کنیم.»

بیشتر بخوانید: تلاش برای تخریب بخشی از یک باغ در شیراز و احداث هتل ۴۵ طبقه

با توجه به تاکید چندین باره استاندر فارس، شهردار شیراز و اعضای شوراها بر حفظ باغات شیراز و عدم تغییر کاربری آن‌ها باید دید که آیا این سخنان در عمل هم می‌تواند مانع تغییر کاربری باغ واقع در خیابان همت شمالی و بولوار چمران شیراز شود یا خیر.

در منطقه قصردشت، مهدی‌آباد، محمودیه، کوه دراک، بولوار چمران شیراز و… باغات گسترده‌ای وجود داشته که در دهه‌های اخیر برخی از این باغ‌ها یا تخریب شده و جای آن ساختمان‌سازی شده و یا بر اثر آتش‌سوزی از بین رفته‌اند.

بر اساس اعلام مسئولان، سطح زیرکشت باغ‌های شیراز در یک قرن اخیر به سه هزار و ۵۰۰ هکتار می‌رسیده اما در سال‌های اخیر به کمتر از ۱۴۰۰ هکتار کاهش یافته است.

کار‌شناسان می‌گویند این باغات ریه تنفسی شیراز به شمار می‌روند که با تخریب تدریجی آن‌ها، هوای سالم شیراز نیز دستخوش تغییرات خواهد شد.

برچسب ها

دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.