تاریخ : شنبه, ۲۵ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 4 شوال 1442 Saturday, 15 May , 2021
9

درخواست برای توقف «ساماندهی تخریبگرانه» گورستان تاریخی «درب سلم» شیراز

 • ۱۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۴
درخواست برای توقف «ساماندهی تخریبگرانه» گورستان تاریخی «درب سلم» شیراز

شماری از اعضای شورای شهر شیراز با حضور در گورستان تاریخی «درب سلم» (دارالسلام) خواهان توقف ساماندهی این گورستان شدند. به گقته آن‌ها این نوع ساماندهی باعث «تخریب بافت ارگانیک» این گورستان شده است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، احمد تنوری، رئیس کمیسیون حقوق شهروندی شورای اسلامی شهر شیراز در سخنانی گفت: گورستان دارالسلام یا درب سلم قدیمی‌ترین گورستان شهری و عمومی جهان اسلام است که از قرن دوم هجری تا دهه ۶۰ به طور عمومی دفن متوفیان در آن مکان انجام شده است هرچند از اواسط دهه ۵۰ این امر به دارالرحمه انتقال یافت.

آقای تنوری افزود: با وجود از بین رفتن و یا جابجایی برخی سنگ‌های هنری همچنان این گورستان به لحاظ هنری و فرهنگی و حجاری مرکز هنری کم نظیری به شمار می‌رود.

احمد تنوری گفت: شیرهای سنگی و سنگ‌هایی که به شکل شغل افراد در این گورستان وجود داشته که الان فقط تعداد اندکی از آن‌ها باقی مانده است.

این عضو شورای شهر شیراز با بیان اینکه بسیاری از مشاهیر تاریخ شیراز در اینجا دفن شده‌اند، افزود: ممکن است بدلیل سرقت یا نابودی برخی سنگ‌ها در شرایط اقلیمی، سنگ قبرشان از بین رفته اما در کتب تاریخی معتبر نامی از آنهاست.

رئیس کمیسیون حقوق شهروندی شورای شهر شیراز از روند بازسازی گورستان دارالسلام انتقاد کرد و گفت: پروژه بازسازی شکل گورستان تاریخی را به شکل گورستان‌های جدید تغییر می‌دهد درحالیکه بازسازی باید به شکل طبیعی و تاریخی آن انجام شود و نمای کلی حفظ شود.

او افزود: این نوع تغییرات در دوران پهلوی اول در باغ ملی و گورستان جهان آباد هم انجام شده و محل دفن بسیاری از بزرگان از بین رفته است.

علی ناصری، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز نیز گفت: دارالسلام از قدیمی‌ترین گورستان‌هایی است که به صدر اسلام برمی گردد و قبوری با ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ سال قدمت در آن وجود دارد.

او با بیان اینکه بهسازی نباید به تاریخ و هویت دارالسلام لطمه وارد کند، خاطر نشان کرد: حیف است که از این آرامستان تاریخی به سادگی بگذریم در حالیکه می‌تواند مرکز مهمی برای گردشگری در شیراز باشد.

به گفته دکتر ناصری تاکنون ۱۲ میلیارد ریال صرف بازسازی گورستان ۷/۶ هکتاری دارالسلام شده است.

سیروس پاک‌فطرت، عضو شورای اسلامی شهر شیراز نیز گفت: موضوع دارالسلام باید در شورای فرهنگ عمومی در دستورکار قرار گیرد، وی افزود: در شورای قبل موافقت‌نامه‌هایی با اوقاف و میراث فرهنگی امضا شد و حالا باید روند کار مورد ارزیابی قرار بگیرد.

او افزود: دارالسلام می‌تواند افتخاری برای شورای پنجم شهر شیراز باشد به شرط اینکه امور عملیاتی شود البته فقط کار شورا و شهرداری نیست و همه باید وارد کار شوند.

چند روز قبل هم شماری از شهروندان شیرازی، امروز جمعه ۸ دی به دعوت انجمن دوستداران میراث فرهنگی و گردشگری فارس و گروه معمار حفاظتگر، به گورستان کهن درب سلم (دارالسلام) شیراز رفتند.

در این برنامه بر حفظ بافت ارگانیک گورستان کهن درب سلم شیراز تاکید شد.

این گورستان ۱۴۰۰ ساله در بولوار سیبویه شیراز قرار دارد.

دو عکس بالا ساماندهی بخشی از گورستان درب سلم را نشان می‌دهد که ساماندهی آن باعث شده بافت ارگانیکش تغییر کند

عکس بالا بخشی از گورستان درب سلم را نشان می‌دهد که بافت ارگانیک و تاریخی آن حفظ شده

کار ساماندهی گورستان درب سلم چند سال قبل از سوی شهرداری و با نظارت میراث فرهنگی آغاز شد

به دنبال اعتراضاتی که در خصوص نوع ساماندهی گورستان درب سلم در سال‌های گذشته مطرح شد، چند سال قبل نام میراث فرهنگی به عنوان ناظر از تابلو حذف شد

برچسب ها

دیدگاه

 1. بافت ارگانیک و تاریخی آن باید حفظ شود

 2. هر چند که شورای پنجم شهر شیراز تجربه عملی یا اجرایی چندانی در این امور ندارد ولی بنده ایمان دارم که اکثریت قریب باتفاق این شورا حسن نیت دارند و در جهت خواست عموم شهروندان گام برمیدارند و بنده نیز همچون اعضا شورای پنجم بر حفظ چهره نوستالژی این ارمنستان تاکید دارم و از آن حمایت میکنم (تاریخ پژوه قرن معاصر شیراز ، معرفت راد .

 3. از تخریب ویا تغییر وضعیت این دارالمومنین دست بر دارید

 4. اسماعیل-عشقی
  معتقدم فارغ از عنوان ، موضوع و ماهیت ، آنچه از گذشتگان به عنوان میراث باقی می ماند، باید در حال و آینده از آن مراقبت و نگهداری شود.
  در مقوله نگهداری ، حفظ ماهیت و نیز کالبد کلی اثر، رسالت مهمی است که باید مد نظر باشد و در این میان وظیفه دستگاه های نظارتی مسئول بیش از دیگران است.همین

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.