تاریخ : شنبه, ۲۲ خرداد , ۱۴۰۰ 3 ذو القعدة 1442 Saturday, 12 June , 2021
3

۱۰ هزار کلاس در فارس در برابر زلزله ناایمن است

  • ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۵
۱۰ هزار کلاس در فارس در برابر زلزله ناایمن است

سرفراز موصلی مدیرکل نوسازی مدارس فارس گفت: ۱۰ هزار کلاس درس در این استان در برابر خطر زلزله ایمن نیست و باید در مقابل زلزله بازسازی و ایمن سازی شوند.

سرفراز موصلی روز جمعه ۲۴ در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا افزود: پراکندگی این کلاس‌های غیر ایمن در فارس تقریباً یکسان است ولی شمار این گونه کلاس‌ها در محیط‌های روستایی بیشتر است.

آقای موصلی گفت: این تعداد کلاس درس غیرایمن در برابر زلزله، ۲۵ درصد کلاس‌های درس فعال در این استان است.

موصلی در بخش دیگری از این گفت و گو اظهار کرد: هم اینک ۱۴۰ مدرسه با ظرفیت ۷۰۰ کلاس درس و وسعت ۱۳۰ هزار متر مربع در استان فارس در حال ساخت هستند.

وی ادامه داد: ۱۰۰ هزار مدرسه نیمه تمام نیز در فارس وجود دارد که عملیات ساخت آنها فعال نیست و در تلاش هستیم در مدت زمان کوتاهی این طرح‌ها را فعال کنیم.

بر اساس پیش‌بینی برنامه ششم باید ۳۰ درصد مدارس فرسوده در کشور تخریب و بازسازی شوند.

مدیرکل نوسازی مدارس فارس همچنین با اشاره به اقدامات این اداره کل در زمینه استاندارد سازی سیستم گرمایشی و سرمایشی پنج هزار کلاس درس اشاره کرد و گفت: ۲۰ هزار کلاس درس در استان وجود دارد که نیازمند تغییر این گونه سیستم‌ها هستند.

او افزود: ایمنی این کلاس‌ها با بخاری‌های استاندارد تا حدودی فراهم شده ولی در تلاش هستیم تمام کلاس‌ها از سیستم رادیاتور و موتورخانه بهرمند شوند.

موصلی در پاسخ به پرسشی درباره به کارگیری بخاری نفتی در مدارس فارس افزود: به ندرت در مدارس یک و یا دو کلاسه بخاری نفتی وجود دارد البته تمام این بخاری‌ها استاندارد است به گونه‌ای که هنگام واژگونی خاموش می‌شود.

در سال‌های گذشته شماری از دانش‌آموزان به دلیل آتش گرفتن بخاری نفتی دچار سوختگی یا مرگ شده‌اند. از جمله هشت‌نفر در مدرسه درودزن فارس در سال ۱۳۸۷ و ۳۱ نفر در مدرسه شین‌آباد آذربایجان غربی در سال ۱۳۹۱ که دو نفر از آن‌ها جان خود را از دست دادند.همچنین آبان‌ماه ۱۳۹۰ در چابهار، آبان‌ماه ۱۳۸۹ در روستای چاه‌رحمان سیستان و بلوچستان و آبان ۱۳۸۳ در روستای سفیلان استان چهارمحال و بختیاری حوادث مشابهی برای دانش‌آموزان رخ داده است.

بر پایه آمارها ۱۵۰ هزار کلاس در مدارس ایران هنوز از بخاری نفتی به‌عنوان سیستم گرمایشی استفاده می‌کنند.

 

برچسب ها

دیدگاه

  1. صد مدرسه نه صدهزار ،،امار ۱۵۰هزار کلاس بابخاری نفتی هم اشتباه هست !