تاریخ : جمعه, ۴ تیر , ۱۴۰۰ 16 ذو القعدة 1442 Friday, 25 June , 2021
2

دستور روحانی به وزارت اطلاعات برای تهیه «طرح روز کوروش»

  • ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۱
دستور روحانی به وزارت اطلاعات برای تهیه «طرح روز کوروش»

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور می‌گوید حسن روحانی رئیس‌جمهور دستور داده تا در خصوص روز کوروش با «محوریت وزارت اطلاعات» طرحی آماده شود و در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شود.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، عبدالرضا رحمانی فضلی امروز سه شنبه، ۳۰ آبان ۹۶ در جلسه کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی گفته که روز کوروش باید از سال آینده «مدیریت شود.»

سال‌هاست که شماری از ایرانیان در روز هفتم آبان که به طور غیررسمی به عنوان روز کوروش تلقی می‌شود، در پاسارگاد گرد هم می‌آیند اما امسال با تدابیر امنیتی و انتظامی و محدودیت‌های جاده‌ای مراسم روز کوروش برگزار نشد.

شواهد نشان می‌دهد که مقامات با برگزاری مراسم روز کوروش در هفتم آبان به دلیل آنچه که «سوء استفاده سلطنت طلبان» می‌نامند، مخالف هستند و می گویند باید روز دیگری در تقویم ملی به عنوان روز کوروش ثبت شود.

کورورش هخامنش فرزند کمبوجیه و ماندانا، «بزرگ‌ترین پادشاه صلح‌جوی جهان» قلمداد می‌شود. او بنیان‌گذار و نخستین شاه شاهنشاهی هخامنشی بود که به مدت ۳۰ سال، در بین سال‌های ۵۵۹ تا ۵۲۹ پیش از میلاد، بر نواحی گسترده‌ای از آسیا حکومت می‌کرد. سرزمین پارس، زادگاه هخامنشیان بود.

محوطه میراث جهانی پاسارگاد مجموعه‌ای از آثار باستانی برجای‌مانده از دوران هخامنشی است که در ۱۳۵ کیلومتری شمال شیراز در منطقهٔ پاسارگاد استان فارس قرار دارد.

این محوطه شامل بناهای تاریخی مانند آرامگاه کوروش، کاخ دروازه، پل، کاخ بار عام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب‌نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، استحکامات دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری و تنگه بلاغی است.

این محوطه، پنجمین مجموعه ثبت‌شده در فهرست آثار میراث جهانی در ایران است که طی جلسه یونسکو که در تیرماه سال ۱۳۸۳ در چین برگزار شد به علت دارا بودن شاخص‌های فراوان با صد در صد آرا در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

 

برچسب ها