تاریخ : چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰ 7 ذو القعدة 1442 Wednesday, 16 June , 2021
5

شهردار شیراز خواهان حفظ و احیای باغ‌های قصردشت شد

  • ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۷:۵۹
شهردار شیراز خواهان حفظ و احیای باغ‌های قصردشت شد

حیدر اسکندرپور، شهردار شیراز حفظ و احیای باغ‌های کهن قصردشت شیراز را یکی از رویکردهای مهم شهرداری شیراز در منطقه یک این کلانشهر اعلام کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، حیدر اسکندرپور روز دوشنبه در بازدید از شهرداری منطقه یک گفت: معتقدیم شهرداری منطقه یک باید در تصمیم گیری‌های مهم شهری پیشگام باشد و در روند فعالیت‌های عمرانی و شهرسازی، تدابیر ویژه در نظر بگیرد. با توجه به اینکه یک سوم باعات قصردشت در محدوده این منطقه قرار دارد، مهم‌ترین رویکرد در این راه نیز باید حفظ و احیای باغات قصردشت باشد.

مهرماه امسال عنایت‌الله رحیمی، سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان تلاش کرد تا اعضای این شورا را ترغیب کند که به تغییر کاربری ۳۱۲ هکتار از باغات قصردشت رای دهند اما شورای برنامه‌ریزی با تغییر کاربری مخالفت کرد.

بیشتر بخوانید: اصرار یک مقام استانداری فارس برای تغییر کاربری باغات قصردشت شیراز

در منطقه قصردشت، مهدی‌آباد، محمودیه، کوه دراک، بولوار چمران شیراز و… باغات گسترده‌ای وجود داشته که در دهه‌های اخیر برخی از این باغ‌ها یا تخریب شده و جای آن ساختمان‌سازی شده و یا بر اثر آتش‌سوزی از بین رفته‌اند.

بر اساس اعلام مسئولان، سطح زیرکشت باغ‌های شیراز در یک قرن اخیر به سه هزار و ۵۰۰ هکتار می‌رسیده اما در سال‌های اخیر به کمتر از ۱۴۰۰ هکتار کاهش یافته است.

کارشناسان می‌گویند این باغات ریه تنفسی شیراز به شمار می‌روند که با تخریب تدریجی آن‌ها، هوای شیراز نیز دستخوش تغییرات خواهد شد.

به گفته کارشناسان، افزون بر این، آپارتمان‌سازی‌هایی که در دامنه کوه دراک شیراز انجام شده و در حال توسعه است، در سال‌های آینده همچون یک دیوار جلوی ورود باد به شیراز را خواهد گرفت و باعث تغییر هوای شیراز می‌شود. این کارشناسان می‌گویند عدم جریان یافتن باد از سمت غرب به شیراز سبب خواهد شد که آلودگی‌ها در شهر حالت سکون پیدا کنند و شیراز که در بین کلان‌شهرها سالم‌ترین شهر به شمار می‌رود، به جمع شهرهای آلوده بپیوندد.

 

برچسب ها

دیدگاه

  1. پس تکلیف کسانی که تنها داراییشان همین مقدار باغ هست که نه سند میدن که بفروشن نه میتونن خانه بسازن نه هم درآمدی داره چیست.؟خوب باید یک سهمی برای این افراد که باعث پاکیزگی شهر میشوند ولی هیچ حقوقی ندارند قاعل شد بیشتر افراد این منطقه افراد بیبضاعت هستند.