تاریخ : چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰ 7 ذو القعدة 1442 Wednesday, 16 June , 2021
4

کاهش ۱۵ درصدی بارندگی پاییر و زمستان امسال در بخش‌هایی از فارس

  • ۰۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۷
کاهش ۱۵ درصدی بارندگی پاییر و زمستان امسال در بخش‌هایی از فارس

عبدالکریم جامع، رئیس سازمان هواشناسی استان فارس می‌گوید که در پاییز و زمستان امسال برخی نقاط استان با کاهش بارندگی نسبت به سال قبل مواجه خواهند بود.

آقای جامع روز دوشنبه ۸ آبان در نشست شورای مدیریت بحران گفت که بارندگی در غرب و شمال غرب فارس در ماه‌های آذر، دی و بهمن امسال نسبت به پارسال ۱۰ تا ۱۵ درصد کمتر خواهد بود.

میزان بارندگی در استان فارس در سال زراعی ۱۳۹۵ بیش از ۳۹۰ میلیمتر بوده که نسبت به سال ۱۳۹۴ افزایش ۶۳ درصدی را نشان می‌دهد. میزان بارندگی در سال زراعی ۱۳۹۴ حدود ۲۴۰ میلیمتر بوده.

شاهرخ فاتح، رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی نیز مهرماه امسال گفته بود که در بازه کوتاه مدت ۱۲ ماهه، استان‌های خوزستان و جنوب ایلام با خشکسالی بسیار شدید مواجه و شمال بوشهر، جنوب کهگیلویه و بویراحمد، بخش‌هایی از فارس، خراسان شمالی، گلستان، زنجان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، یزد، شمال و شرق کرمان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، دچار خشکسالی شدید هستند و حتی در برخی موارد خشکسالی بسیار شدید مشاهده می‌شود.

به گفته فاتح در مقیاس بلندمدت پهنه‌های بسیار وسیعی از کشور درگیر خشکسالی است و خشکسالی شدید و بسیار شدید در استان‌های تهران، البرز، قزوین، فارس، خراسان رضوی، شمال و جنوب کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، بوشهر، کرمان، کرمانشاه، یزد، سمنان تداوم دارد.

فارس کم‌باران

حبیبی نوخندان رئیس پژوهشکده اقلیم‌ شناسی چندی پیش گفته: بارش چندان مناسبی برای سال زراعی ۹۷-۹۶ در استان‌های واقع در جنوب غرب کشور پیش‌بینی نمی‌شود به طوری که استان‌های بوشهر، فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و ایلام با خشکسالی مواجه خواهند شد. بارش در سایر استان‌های کشور متمایل به کمتر از میانگین بلندمدت خواهد بود.

ایران سال‌هاست با خشکسالی مواجه است. علاوه بر این برداشت فزاینده از منابع آب، بر شدت بحران کم‌آبی در کشور افزوده.

سرج ناکوزی، نماینده سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل می‌گوید اگر ایران برای مدیریت منابع آب و خشکسالی برنامه ریزی مناسبی نکند، تا ۲۰ سال دیگر بحران آب بسیار خطرناک خواهد شد. بسیاری از کارشناسان می گویند صنعت کشاورزی باید آب به مراتب کمتری استفاده کند. اقدامی که ممکن است به قیمت وابستگی غذایی و بیکار شدن کشاورزان تمام شود.

برچسب ها