تاریخ : جمعه, ۴ تیر , ۱۴۰۰ 16 ذو القعدة 1442 Friday, 25 June , 2021
5

درخواست برای توقف «نظرسنجی انتخاب رئیس علوم پزشکی شیراز که نتایج آن احتمالا از پیش تعیین شده»

  • ۰۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۶
درخواست برای توقف «نظرسنجی انتخاب رئیس علوم پزشکی شیراز که نتایج آن احتمالا از پیش تعیین شده»

دکتر سیدبصیر هاشمی، استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز در نامه‌ای به سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت خواهان توقف نظرسنجی انتخاب رئیس بعدی دانشگاه علوم پزشکی شیراز شده.

دکتر سیدبصیر هاشمی می‌گوید نحوه اعلام و زمان برگزاری نظرسنجی بدون اینکه نامزدها و برنامه‌ها مشخص باشد این گمان را به وجود آورده که نتایج آن احتمالاً «از پیش تعیین شده

خبر این نظرسنجی به طور ناگهانی شامگاه سه شنبه دوم آبان در سایت دانشگاه علوم پزشکی شیراز منتشر شده. قرار است این نظرسنجی روز پنجشنبه چهارم آبان از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ ظهر برگزار شود.

دکتر هاشمی در این خصوص گفته: «این نحوه رأی دادن، بدون وجود کاندیدای مشخص، بدون دیدن برنامه کاندیداها توسط رأی دهندگان و با عجله‌ای باورنکردنی، شائبه برنامه ریزی توسط مسولان فعلی دانشگاه به منظور حصول نتیجه‌ای از پیش تعیین شده را به اذهان متبادر نموده، و موج شادی‌ای که از شنیدن خبر رأی گیری در انتخاب رئیس دانشگاه ایجاد شده بود را تبدیل به یاسی ملال آور نموده که بسیاری عطای انتخابات را به لقایش بخشیده‌اند

به گفته او، این نظرسنجی با دخالت روابط عمومی دانشگاه و بدون فراهم آوردن فرصت برای ارائه برنامه توسط کاندیداها و نیز نامشخص بودن نحوه برگزاری آن قرار است برگزار شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از وزیر بهداشت خواسته تا «روند غیرمتعارف این نظرسنجی» متوقف شود و «پس از انجام کارشناسی دقیق و تدوین آیین نامه روشن و اطلاع رسانی دقیق جهت اقناع افکار عمومی دانشگاهیان در زمان مناسب به اجرا درآید

پیش از این نیز برخی گروه‌ها در شبکه‌های اجتماعی گفته بودند که این نظرسنجی در واقع «تمسخر انتخابات و دموکراسی» است.

آن‌ها می گویند که «مکانیسم این نظرسنجی، نامزدها و ناظران» مشخص نیستند و «شرکت کنندگان اعضای هیات علمی هستند در فاصله حداکثر ۳۶ ساعت قبل از برگزاری انتخابات مطلع شده‌اند که در انتخاباتی که کاندیداهای آن مشخص نیست شرکت کنند احتمالاً به این صورت است که انتخاب کنندگان اسم هر که را که دلشان خواست بنویسند.»

به گفته این معترضان، «وقتی انتخاب کنندگان نمی‌دانند کاندیداها چه کسانی هستند و برنامه آن‌ها برای ریاست دانشگاه چیست چگونه می‌توانند انتخاب درستی داشته باشند؟»


برخی دیگر از مواردی که معترضان مطرح کرده‌اند:

  • فرض کنید کسی تمایل داشته باشد در این انتخابات نامزد شود آیا زمان کافی برای ارائه دیدگاهها و جلب آرا در اختیار دارد؟
  • آیا طراحی ناگهانی بودن این انتخابات برای استخراج نتیجه از پیش تعریف شده برای آن نیست؟
  • آیا کسانی که منافع خاص دارند می‌توانند مجریان بی طرفی باشند؟

در حال حاضر محمدهادی ایمانیه رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز است. دکتر ایمانیه از سال ۱۳۸۴ تاکنون رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز است.

ایمانیه مدتی قبل گفته بود که از سمتش استعفا کرده و وزیر بهداشت هم با آن به صورت شفاهی موافقت کرده است.

چهار سال قبل و با آغاز به کار دور اول دولت حسن روحانی، شماری از فعالان دانشجویی خواهان برکناری او شدند اما دکتر قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت دکتر ایمانیه را ابقا کرد. فعالان دانشجویی خواهان برکناری او و برچیده‌شدن برخوردهای امنیتی در این دانشگاه بودند. دکتر ایمانیه از چهره‌های نزدیک به محافظه‌کاران است.

فرج‌الله رجبی، نماینده شیراز در مجلس پنجم شهریور امسال گفته بود که در حوزه معاونت دانشجویی و حراست دانشگاه علوم پزشکی شیراز با دانشجویان «برخوردهای سخت و امنیتی» می‌شود و «خیلی‌ها را دچار مشکل کرده است.»

این نماینده مجلس افزوده بود: «این موضوع را مستقیما با آقای دکتر ایمانیه مطرح کرده‌ایم، بسیاری از دانشجویان این دانشگاه از نوع نگاه امنیتی که به آنان می‌شود گلایه دارند.»

رجبی نگاه امنیتی در دانشگاه را «نقطه ضعف» دانسته و گفته بود: «چندین بار درخواست کردیم که اقدام روشنی در رفع مشکل انجام شود اما نشد.»

برچسب ها