تاریخ : یکشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۰ 16 ذو الحجة 1442 Sunday, 25 July , 2021
3

«فسیل 300 هزار ساله انسان امروزی» در مراکش کشف شد

  • ۱۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۹:۰۳
«فسیل 300 هزار ساله انسان امروزی» در مراکش کشف شد

تحقیقات تازه نشان می دهد که این تصور که انسان مدرن حدود ۲۰۰ هزار سال قبل در نقطه ای در شرق آفریقا موسوم به “گهواره بشریت” تکامل پیدا کرد دیگر معتبر نیست.

محققان بقایای فسیلی پنج انسان اولیه را در شمال آفریقا کشف کرده اند که نشان می دهد گونه “هومو ساپین” حداقل ۱۰۰ هزار سال پیشتر از آنکه قبلا تصور می شد ظاهر شده بود.

دانشمندان در مطالعه تازه به این برداشت رسیده اند که گونه ما احتمالا به تدریج در سراسر قاره آفریقا تکامل پیدا کرد.

نتایج این مطالعه در نشریه علمی “نیچر” چاپ شده است.

پروفسور ژان-ژاک هابلین از بخش مردم شناسی تکاملی در موسسه ماکس پلانک در لایپزیگ آلمان به من گفت که این کشف “باعث بازنویسی کتاب های درسی” درباره ظهور نوع ما می شود.

او می گوید: “این سرگذشت یک تکامل سریع در “باغ عدن” جایی در آفریقا نیست. دیدگاه ما این است که این بیشتر یک تحول تدریجی بود و در همه قاره اتفاق افتاد. پس اگر “باغ عدنی” وجود داشته کل آفریقا بوده است.”

او که در یک کنفرانس خبری در کالج دی فرانس در پاریس صحبت می کرد، نمونه های قالب گیری شده از این بقایای فسیلی را که در “جبل ایرهود” مراکش کشف شده به خبرنگاران نشان داد. این نمونه ها شامل جمجمه، دندان و استخوان های کشیده است.

این نقطه در مراکش از دهه ۱۹۶۰ شناخته شده بود

در دهه ۱۹۶۰ در همین نقطه بقایای دیگری کشف شده بود که قدمت آنها حدود ۴۰ هزار سال و متعلق به نئاندرتال آفریقایی تشخیص داده شد.

اما پروفسور هابلین همیشه نسبت به آن یافته تردید داشت و وقتی به موسسه ماکس پلانک ملحق شد شروع به ارزیابی مجدد جبل ایرهود کرد و با گذشت بیش از ۱۰ سال اکنون شواهد تازه ای را ارائه کرده که حکایت از داستان متفاوتی دارد.

قدمت تازه ترین فسیل ها که با فناوری های پیشرفته تعیین شده حدود ۳۰۰ هزار تا ۳۵۰ هزار سال رقم زده می شود. به علاوه شکل جمجمه کشف شده تقریبا عین جمجمه انسان امروزی است.

تفاوت اصلی برجستگی بیشتر استخوان پشت ابرو و محفظه کمی کوچکتر مغز است.

حفاری های پروفسور هابلین همچنین آشکار کرد که این مردمان کهن از ابزار سنگی استفاده می کردند و استفاده از آتش را بلد بودند. بنابراین نه تنها شبیه هومو ساپین بودند بلکه رفتاری مشابه آن داشتند.

تا پیش از این قدیمی ترین فسیل های نوع انسان در اتیوپی (محوطه اومو کیبیش) در شرق آفریقا کشف شده بود و قدمت آن تقریبا ۱۹۵ هزار سال رقم زده می شد.

پروفسور هابلین گفت: “ما حالا باید دیدگاهمان درباره چگونگی ظهور اولین انسان های مدرن را اصلاح کنیم.”

پیش از تکامل گونه ما انواع مختلف انسان بدوی تکامل یافته بود که هر کدام ظاهر متفاوتی داشتند و نقاط قوت و ضعفشان فرق می کرد.

ظاهر این گونه ها مثل سایر حیوانات در طول صدها سال تکامل یافت و به تدریج عوض شد.

در مقابل دیدگاه اصلی رایج در میان فسیل شناسان این بود که هومو ساپین ناگهان حدود ۲۰۰ هزار سال قبل از انسان های بدوی تر شرق آفریقا تکامل یافت و در آن زمان بود که فرض می کردیم انسان کم و بیش ظاهری امروزی یافت.

براساس این نظریه پس از آن بود که ما شروع به گسترش در سراسر آفریقا و در نهایت اقصا نقاط زمین کردیم؛ برداشتی که اکنون به نظر می رسد با یافته های پروفسور هابلین بی اعتبار شده باشد.

برچسب ها