7

چرا بلژیک در شب از همه جا نورانی‌تر است؟

  • 25 اردیبهشت 1396 - 17:56
چرا بلژیک در شب از همه جا نورانی‌تر است؟

تصاویری که فضانورد فرانسوی، توماس پاسکه از ایستگاه فضایی بین‌المللی گرفته و آنها را در شبکه‌های اجتماعی همرسان کرده با واکنش هزاران کاربر مواجه شده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، در این تصویر کشور بلژیک به میزان قابل توجهی روشن‌تر و نورانی‌تر از کشورهای اطراف خود دیده می‌شود.

اما چرا بلژیک اینقدر نورانی است؟

تقریبا تمام راه‌ها و جاده‌های بلژیک دارای تیرهای چراغ برق است که چراغهایشان در تمام طول شب روشن است.

به گزارش نیویورک تایمز جاده‌های بلژیک را ۲.۲ میلیون لامپ روشن می‌کنند؛ به عبارت دیگر ۱۸۶ لامپ برای هر دو نیم کیلومتر مربع.

توماس پاسکه این تصاویر را زمانی که با استفاده از ماشین در ایستگاه فضایی ورزش می‌کرده گرفته است. او در وبلاگ خود نوشت “باشگاه‌هایی که چنین نمایی داشته باشند تعدادشان زیاد نیست.”

این تصاویر را “کوپولا” از ارتفاع چهارصد کیلومتری سطح زمین گرفته است. کوپولا که ساخت آژانس فضایی اروپاست مثل برجک تانک بر بالای ایستگاه فضایی بین‌المللی قرار دارد و با هفت پنجره‌اش کره زمین را رصد می‌کند.

فضانورد ۳۹ ساله در فیسبوک خود نوشت لندن، پاریس و بروکسل “یک مثلث خیلی اروپایی” را تشکیل می‌دهند. لندن و پاریس هم دو شهری هستند که از ایستگاه فضایی بین‌المللی درخشان به نظر می‌رسند.

بیشتر کاربران شبکه‌های اجتماعی به زیبایی خیره کننده کره زمین از فضا توجه کردند اما برخی نیز این تصویر را نشانه اسراف در انرژی و آلودگی نوری دانستند:

“خیلی خوب می‌توانیم زرق و برق و هدر رفتن انرژی را ببنیم. برای علاقمندان به آسمان شب بسیار ناخوشایند است.”

کاربر دیگری هم نگران این بود که شاید این همه روشنایی باعث جلب توجه موجودات فضایی شود: “امیدوارم موجودات فضایی خیلی جذب نور نشوند. ما برای همه آنها جا نداریم.”

برچسب ها

دیدگاه