تاریخ : شنبه, ۹ مرداد , ۱۴۰۰ 22 ذو الحجة 1442 Saturday, 31 July , 2021
5

کاهش چشمگیر هزینه‌ تولید انرژی خورشیدی در جهان

  • ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۹
کاهش چشمگیر هزینه‌ تولید انرژی خورشیدی در جهان

در سال ۲۰۱۶ سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی خورشیدی نسبت به سال ۲۰۱۵ کاهش چشمگیری داشت. با وجود این، کارشناسان از رونق این انرژی تجدید‌پذیر سخن می‌گویند. دبی در این زمینه یکی از مطرح‌ترین کشورهای جهان به‌شمار می‌رود.

به گزارش دویچه وله، مجله علمی “ساینس” به نقل از یک گروه پژوهشی گزارش داد که تا سال ۲۰۳۰ در سطح جهان ده برابر میزان کنونی انرژی خورشیدی تولید خواهد شد. این خبر در حالی منتشر شده که آمار سرمایه‌گذاری در زمینه انرژی خورشیدی سال ۲۰۱۶ نگرانی برخی کارشناسان را برانگیخت. در این سال ۱۱۴ میلیارد دلار به صنعت انرژی خورشیدی تزریق شد، که نسبت به سال ۲۰۱۵ (۱۶۱ میلیارد دلار) کاهشی ۳۴ درصدی به‌شمار می‌رود.

علت این روند نامانوس، کاهش بهای تاسیسات فتو ولتائیک عنوان شده است.

این امر باعث پایین آمدن بهای انرژی خورشیدی نیز شده است.

در برخی مناطق، این انرژی تجدیدپذیر از نظر قیمت مناسب‌ترین گونه انرژی محسوب می‌شود. در این زمینه دبی با بهای هر کیلووات/ساعت برق ۰۲۴ /۰ یورو (۴ /۲ سنت) رکورددار  است.

نگارندگان مقاله “ساینس” به این نتیجه رسیده‌اند که اگر روند فعلی، یعنی کاهش بهای تاسیسات فوتوولتائیک به سرعت سال‌های اخیر ادامه یابد، امکان اینکه در سال ۲۰۳۰ توانایی دستگاه‌های تولید انرژی خورشیدی ۳۰ برابر میزان فعلی باشد زیاد است.

در این صورت تاسیسات سنتی تولید انرژی توان رقابتشان کم‌تر می‌شود و احتمال اینکه از بین بروند نیز زیاد است.

در حال حاضر رکورد تولید برق از این منبع در اختیار چین قرار دارد.

دولت دبی مصمم است، تا سال ۲۰۳۰ ظرفیت تولید انرژی خورشیدی خود را به ۵ هزار مگاوات برساند و از این طریق وابستگی خود را به گاز که منبع اصلی انرژی این کشور است، کاهش دهد.

برچسب ها