تاریخ : دوشنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۰ 5 ذو القعدة 1442 Monday, 14 June , 2021
5

نتایج پژوهشی جهانی در باره شایع‌ترین بیماری‌های انسان‌

  • ۱۳ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۷
نتایج پژوهشی جهانی در باره شایع‌ترین بیماری‌های انسان‌

نتیجه پژوهشی جهانی با حضور ۱۸۰۰ محقق در باره بیماری انسان‌ها نشان‌دهنده آن است که در ده سال اخیر حد متوسط سن انسان‌ها گرچه به شدت افزایش یافته، اما این افزایش سن در سال‌های پایانی با بیماری‌های گوناگونی همراه بوده است.

کارکنان موسسه تحقیقاتی “Global Burden of Disease Study” از سال ۱۹۹۰ میلادی اطلاعات وسیعی در باره بیماری‌ها و دلایل مرگ‌و‌میر انسان‌ها در سراسر جهان تهیه می‌کنند. در تهیه نتیجه تحقیقات این موسسه برای سال ۲۰۱۵ میلادی ۱۸۰۰ محقق در سراسر جهان همکاری کرده‌اند.

آمارهای این محققان نشان می‌دهند که تا چه حد علم پزشکی در سراسر جهان پیشرفت کرده و در حال حاضر چه بیماری‌هایی مهم ترین مشکلات را برای بشر بوجود آورده اند. بودجه این تحقیقات را “بنیاد بیل و ملیندا گیتس” تامین کرده است.

سرما خوردگی شایع‌ترین بیماری جهان

بیماری‌های عفونی چون سرماخوردگی شایع‌ترین بیماری‌های جهان هستند. شهروندان همه کشورهای جهان در آسیا، اروپا، آفریقا، استرالیا یا آمریکا علائمی چون ریزش آب بینی، خارش گلو، سردرد و بیحالی را می‌شناسند.

بیماری‌های عفونی چون سرماخوردگی با ۲/ ۱۷ میلیارد نمونه در سال ۲۰۱۵ شایع ترین بیماری در سراسر جهان بوده‌اند. هر ساکن کره خاکی، با جمعیت تخمینی ۳۵/ ۷ میلیارد نفر، به طور متوسط بیش از دوبار به این بیماری دچار شده است.

هشت بیماری مشهور مزمن

محققان هشت بیماری مزمنی را برشمرده‌اند که در سال ۲۰۱۵ میلادی دست‌کم بیش از سه ماه برای مردم جهان مشکل آفرین بوده‌اند. این بیماری‌ها بیش از ۱۰ درصد مردم کره زمین را به خود مشغول کرده‌اند و به ترتیب شامل پوسیدگی دندان، سردرد، کمبود آهن خون، مشکلات ‌شنوایی، میگرن، بیماری‌های دستگاه تناسلی، مشکلات بینایی و عفونت همراه آلودگی‌های انگلی هستند.

مشکلات بهداشتی ناشی از این آلودگی‌های انگلی بیشتر پنهان هستند. این کرم‌ها در صورت مستقر شدن در روده کودکان می‌توانند از رشد آنها جلوگیری کنند. البته با توسعه علم پزشکی می‌توان به شدت با این کرم‌ها مبارزه و بدن را از وجوشان پاک کرد.

افزایش ۱۰‌ساله‌ی متوسط عمر انسان

نتیجه تحقیقات پژوهشگران همچنین مشخص کرده که با توسعه علم پزشکی عمر متوسط انسان‌ها به نسبت سال ۱۹۸۰ میلادی بیش از ۱۰ سال افزایش یافته است. متوسط عمر مردان در سطح جهان در این محدوده زمانی، از ۶/ ۵۹ به ۶۹ سال و متوسط عمر زنان از ۷/ ۶۳ به ۸/ ۷۴ سال رسیده است.

در این رابطه اما هنوز تفاوت‌های عظیم جغرافیایی به خوبی احساس می‌شوند. حد متوسط سن شهروندان کشورهای جنوب صحرای آفریقا برای مردان به طور متوسط ۶۰ سال و برای زنان ۶/ ۶۳ است. این میزان در کشورهای اروپایی برای مردان ۷۹ سال و برای زنان ۸۴ سال است.

پیشرفت‌های علم پزشکی بخصوص در ارتباط با غلبه بر بیماری‌های عفونی سبب شده‌اند که مرگ و میر کودکان زیرپنج سال به شدت کاهش یابد.

جنبه‌های منفی زندگی طولانی

افزایش متوسط سن انسان‌ها البته جنبه‌های منفی بسیاری نیز دارد. بسیاری از مردم در سنین پیری بخش بزرگی از زندگی خود را همراه با بیماری‌های مختلف طی می‌کنند.

آمار نشان می‌دهند که در سال ۲۰۱۵ میلادی به طور متوسط شهروندان زن که حد متوسط سن‌شان  ۷۵ سال است، ۶۵ سال را در سلامت و ۱۰ سال آخر را با بیماری‌های مختلف سرکرده‌اند. این نسبت برای مردان با حد متوسط عمر ۶۹ سال با ۶۱ سال زندگی در سلامت و هشت سال بیماری وضعیت بهتری را نشان می‌دهد.

کاهش بیماری‌های واگیر

خطر بیماری‌های مسری طی ده سال گذشته کاهش یافته است و نتایج تحقیقات محققان نشان می‌دهند که شمار کمتری در سراسر جهان در پی ابتلا به بیماری‌هایی چون ایدز، مالاریا یا اسهال‌های خطرناک درگذشته‌اند.

بیشتر این بیماری‌ها برای مردم اروپا کاملا آشنا هستند. تنها بیماری عفونت همراه آلودگی‌های انگلی بیشتر در مناطق استوایی و نیمه استوایی دیده می‌شود. کسانی که این کرم‌های انگلی را در روده خود دارند، تخم آنها را از راه مدفوع به طبیعت منتقل کرده و این کرم‌ها می‌توانند به زندگی خود همچنان ادامه دهند.

در این راستا گفته می‌شود که مرگ ۷۰ درصد انسان‌های کره زمین در سال ۲۰۱۵ در پی بیماری‌های غیرواگیر بوده است. بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، دیابت یا بیماری‌های کلیوی و دمانس مهم‌ترین دلایل مرگ انسان‌ها اعلام شده‌اند.

مهم‌ترین بیماری‌های سال ۲۰۱۵

دلایل بیماری‌ها البته بسیارند و محققان، تغذیه ناسالم را علت بیش از ۱۰ درصد بیماری‌ها شناخته‌اند. تغذیه‌ای خالی از میوه و سبزیجات و مصرف بسیار نمک راه را برای ابتلا به بیماری‌های مختلف باز می‌کند.

محققان اعلام کرده‌اند که از سال ۱۹۹۰ میلادی تاکنون بیماری دیابت و همچنین اعتیاد به مواد مخدر در سطح جهان به شدت افزایش یافته است. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد که شهروندان کشورهای صنعتی اروپا بیشتر به سلامتی خود توجه دارند.

محققان ده بیماری‌ مهم را در سال ۲۰۱۵ به ترتیب معرفی کرده‌اند: بیماری‌های قلبی و سکته، خونریزی مغزی، عفونت ریه‌ها و مجرای تنفسی، بیماری‌ها در ستون فقرات، تولد زودرس، انواع اسهال، اختلالات احساسی، اختلالات مغزی در کودکانی با تولد زودرس، بیماری‌ها در پی حوادث رانندگی و ایدز.

مهم ترین خطرات موجود برای سلامتی در آلمان و آفریقا

در راس ۱۰ دلیل اصلی بیماری‌ها در آلمان فشار خون بالا قرار دارد. پس از آن به ترتیب کشیدن سیگار، وزن بالا، افزایش قند خون، افزایش چربی خون، نوشیدن مشروبات الکلی، ناکارایی کلیه‌ها، مصرف کم میوه، ریزگردها و مصرف کم سبزیجات هستند.

در کشورهای آفریقایی که پایین‌تر صحرای بزرگ این قاره واقع شده‌اند، خطرات موجود برای سلامتی از نوع دیگری هستند. مهم‌ترین خطر برای سلامتی در این قاره کمبود مواد غذایی در دوران کودکی برای شهروندان است.

محققان از خطرات موجود دیگر برای سلامتی ساکنان این قاره به ترتیب زیر نام‌ برده‌اند:  رابطه جنسی محافظت نشده، آب آلوده، هوای آلوده، استفاده از تجهیزات غیربهداشتی، نشستن کافی دست‌ها، تغذیه کمتر از حد مطلوب از شیر مادر، فشار خون بالا، ریزگرد و کمبود آهن.

برچسب ها