تاریخ : شنبه, ۹ مرداد , ۱۴۰۰ 22 ذو الحجة 1442 Saturday, 31 July , 2021
3

مصرف مرتب الکل عمر را «کوتاه» می‌کند

  • ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۹
مصرف مرتب الکل عمر را «کوتاه» می‌کند

براساس تحقیقی که به تازگی انجام شده حتی یک نوشیدنی الکلی در روز می‌تواند باعث کوتاه‌تر شدن عمر شود.

به گزارش بی بی سی، بررسی ۶۰۰ هزار نفری که هر روز نوشیدنی الکلی می‌نوشند، نشان داد که مصرف ۵ تا ۱۰ نوشیدنی الکلی در هفته احتمالا عمر شخص را تا شش ماه کوتاه می‌کند.

براساس این تحقیق، با افزایش مصرف، کاهش عمر بیشتر می‌شود و کسانی که ۱۸ نوشیدنی الکلی یا بیشتر در هفته می‌نوشند این کاهش عمر تا ۵ سال خواهد بود.

برای این تحقیق که در نشریه لنست منتشر شده، دانشمندان وضعیت سلامت و عادات مصرف کنندگان الکل در ۱۹ کشور را مقایسه و حساب کردند اگر کسی از چهل سالگی به بعد به همین ترتیب به مصرف الکل ادامه دهد چقدر از عمرش کاسته می‌شود.

این بررسی نشان داد که مصرف هر ۱۲. ۵ واحد الکل در هفته خطر سکته مغزی را تا ۱۴ درصد، نارسایی قلبی را تا ۹ درصد، بیماری‌های مرگبار مرتبط با فشار خون بالا را تا ۲۴ درصد و آنوریسم آئورت کشنده را تا ۱۵ درصد افزایش می‌دهد.

پیش از این تحقیقی که در دانمارک انجام شده نشان داده بود که مصرف سه یا چهار نوبت الکل در هفته می‌تواند با خطر بروز دیابت نوع دوم مرتبط باشد.

به گفته کار‌شناسان بررسی‌های گسترده این ایده را که مصرف متعادل الکل می‌تواند برای سلامت ما مفید باشد را به چالش کشیده است.

تحقیقات پیشین حاکی از این بود که شراب قرمز ممکن است برای قلب خوب باشد هر چند که برخی از دانشمندان بر این باورند که در فواید الکل بیش از حد اغراق شده است.

تیم چیکو، پروفسور و متخصص قلب در دانشگاه شفیلد که در این تحقیق همکاری نداشته معتقد است که این تحقیق کاملا مشخص کرده که مصرف الکل تاثیر مثبتی بر سلامتی ندارد.

نویسندگان این تحقیق گفته‌اند که این بررسی‌ها دستورالعملی را که بریتانیا در سال ۲۰۱۶ توصیه کرد، تایید می‌کنند. بر اساس این توصیه حد مجاز مصرف الکل قبل از اینکه باعث افزایش خطر مرگ شود حدود ۱۲. ۵ واحد در هفته است که معادل حدود ۵ پاینت آبجو یا ۵ لیوان ۱۷۵ میلی شراب می‌شود.

بر این اساس توصیه شده هم زنان هم مردان بیشتر از ۱۴ واحد الکل در هفته ننوشند که معادل شش نوشیدنی الکلی در هفته است.

میزان محدودیت توصیه شده در مصرف الکل در کشورهای ایتالیا، پرتغال و اسپانیا تقریبا ۵۰ درصد بالا‌تر از این میزان است و در آمریکا حد مجاز مصرف الکل برای مردان تقریبا دوبرابر این میزان است.

دکتر آنجلا وود از دانشگاه کمبریج که مدیریت این تحقیق را برعهده داشته معتقد است: «پیام اصلی تحقیق این است که اگر الکل می‌نوشید، کم کردن مصرف احتمالا عمرتان را طولانی‌تر می‌کند و کمتر با خطر بیماری‌های قلبی مواجه می‌شوید.»

برچسب ها