تاریخ : چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰ 7 ذو القعدة 1442 Wednesday, 16 June , 2021
4

وزارت دارایی آمریکا سپاه را تحریم کرد

  • ۲۲ مهر ۱۳۹۶ - ۹:۴۱
وزارت دارایی آمریکا سپاه را تحریم کرد

وزارت دارایی آمریکا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را به دلیل آنچه که حمایت از “گروه‌های تروریستی” نامیده در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

به گزارش رسانه‌ها، در متن اطلاعیه وزارت دارایی آمریکا آمده است که سپاه به دلیل فعالیت‌های سپاه قدس در حمایت از “گروه‌های تروریستی” حزب‌الله، حماس و همچنین طالبان در فهرست تحریم‌ها قرار می‌گیرد.

دونالد ترامپ  ۱۳ اکتبر/۲۱ مهر، هنگام اعلام سیاست‌های جدیدش درباره برجام تاکید کرد که از وزارت دارایی آمریکا خواسته سپاه را تحریم کند. دقایقی بعد اطلاعیه وزارت دارایی در این‌باره منتشر شد.

همچنین سه شرکت صنایع شهید علم‌الهدی، فناموج و راستافن به دلیل ارائه خدمات فنی و تسلیحاتی به سپاه و برنامه موشکی ایران به فهرست تحریم‌های وزارت دارایی اضافه شده است.

پیش‌تر وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده بود که سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی قرار نمی‌گیرد “به خصوص به دلیل پیچیدگی‌ها در میدان جنگ”.

سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران پیش‌تر در واکنش به احتمال قرار گرفتن در فهرست گروه‌های تروریستی به آمریکا هشدار داده بود.

بر اساس اطلاعیه وزارت دارایی و سخنان دونالد ترامپ سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی قرار نگرفته است.

سپاه پیش‌تر در سال ۲۰۰۷ به دلیل برنامه‌های موشکی و نقش داشتن در برنامه هسته‌ای تحریم شده بود. در سال ۲۰۱۱ هم تحریم‌های حقوق بشری به تحریم‎‌های قبلی این نیروها افزوده شد.

در اطلاعیه وزارت دارایی آمریکا یکی از دلایل تحریم سپاه پاسداران ایران، حمایت از بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه، اعلام شده است.

حسن روحانی دقایقی بعد از اعلام استراتژی تازه دونالد ترامپ درباره برجام از سپاه حمایت کرد و گفت برنامه‌های موشکی این کشور “مضاعف‌تر” خواهد شد.

او بار دیگر سپاه را در کنار ملت ایران و حامی ملت‌های مظلوم منطقه توصیف کرد و گفت مسلم است که سپاه در برابر تجاوزهای داعش که توسط آمریکا به وجود آمده، از ملت‌های عراق، سوریه، یمن و … حمایت خواهد کرد.

برچسب ها