تاریخ : شنبه, ۲۲ خرداد , ۱۴۰۰ 3 ذو القعدة 1442 Saturday, 12 June , 2021
4

بازداشت یکی دیگر از پیروان عرفان حلقه در شیراز

  • ۱۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۳
بازداشت یکی دیگر از پیروان عرفان حلقه در شیراز

محمدرضا حسینی، یکی دیگر از پیروان «عرفان حلقه» در شیراز بازداشت شد. برای شماری از پیروان این مکتب نیز احضاریه ارسال شده است.

هفته گذشته نیز «زهرا بزرگ‌پور،کیارمین محمدزاده و مسلم مومنی» سه تن از پیروان عرفان حلقه در شیراز بازداشت شده بودند. اتهام بازداشت این سه تن به طور رسمی اعلام نشده اما برخی منابع خبری به نهادهای نظامی گزارش داده بودند که آن‌ها به اتهام «اقدام به هماهنگی برای تجمع سازمان‌یافته غیرقانونی در شیراز و دیگر استان‌ها» بازداشت شده‌اند.

ظاهرا برای آزادی محمدرضا حسینی قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی صادر شده است.

بازداشت و احضار این فعالان پس از صدور حکم اعدام محمدعلی طاهری، بنیانگذار عرفان حلقه افزایش یافته.

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران آقای طاهری را به اتهام «افساد فی‌الارض» به اعدام محکوم کرده است.

این حکم با انتقاد شماری از نمایندگان مجلس و فعالان سیاسی مواجه شده است.

آقای طاهری از سال‌های ابتدای دهه ۱۳۸۰ خورشیدی با راه انداختن موسسه فرهنگی هنری «عرفاق حلقه» و معرفی نوعی طب مکمل با عنوان «فرادرمانی» به تدریج شهرت یافت. او در سال ۱۳۹۰ بازداشت شد.

طاهری پیش از حکم اعدامی که به تازگی برایش صادر شد، از سوی دادگاه انقلاب به‌اتهام «توهین به مقدسات، مداخله غیرقانونی در امور پزشکی و درمان بیماران، ارتکاب فعل حرام و رابطه نامشروع با لمس نامحرم، استفاده غیرمجاز از عناوین علمی (دکتر و مهندس) و ضاله بودن کتب و آثار» به پنج سال حبس، پرداخت ۹۰۰ میلیون تومان جزای نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود.

محمدعلی طاهری یک بار دیگر هم به اعدام محکوم شده بود اما این حکم از سوی دیوان عالی کشور نقض شده بود. در اردیبهشت سال ۱۳۹۵ با وجود تامین وثیقه برای او، با آزادی‌اش مخالفت شد.

«عرفان حلقه» انواعی از رفتار‌های آیینی فردی و جمعی بر اساس آموزه‌های عرفانی و شبه‌علمی را در برمی‌گیرد که ادعا می‌شود فرد بر اساس آن‌ها به آرامش دست پیدا می‌کند.

نهادهای رسمی در ایران، از این آیین ها با عناوینی همچون «عرفان های کاذب» یا «عرفان‌های نوظهور» یاد می‌شود.

 

 

 

برچسب ها