تاریخ : شنبه, ۹ مرداد , ۱۴۰۰ 22 ذو الحجة 1442 Saturday, 31 July , 2021
4

«مرکز فرماندهی» به عنوان «فرمان‌دهنده اصلی» حمله به مطهری در شیراز معرفی شد

  • ۱۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۳
«مرکز فرماندهی» به عنوان «فرمان‌دهنده اصلی» حمله به مطهری در شیراز معرفی شد

مرکز فرماندهی وابسته به یکی از نهادهای نظامی به عنوان «فرمان‌دهنده‌ اصلی» حمله به علی مطهری در شیراز معرفی شد.

مطهری اسفند ۱۳۹۳ برای یک سخنرانی به شیراز سفر کرده بود اما به محض خروج از فرودگاه مورد حمله مهاجمانی قرار گرفت که بعدها مشخص شد از سوی نیروهای یک نهاد نظامی فرمان حمله دریافت کرده‌اند.

مصطفی ترک همدانی، وکیل عیل مطهری به خبرگزاری ایرنا گفته که دادگاه ۵ آمر حمله مطهری امروز در شیراز برگزار شده و متهمان «آمر اصلی» حمله را معرفی کرده‌اند.

به گفته او، «متهمین در دفاع از خود ضمن معرفی آمر اصلی در فراخوان نیروها برای تجمع در فرودگاه شیراز، مرکز فرماندهی را مسئول دانستند.»

وکیل مطهری افزود: با توجه به معرفی آمر اصلی، به نظر می‌رسد مطهری رضایت دهد.

ترک‌همدانی گفت: «موکلم در نامه‌ای به دادگاه اعلام کرده بود در صورت معرفی آمر اصلی برهم زننده برپایی سخنرانی او در شیراز، نسبت به بقیه آمران احتمالا رضایت می‌دهد.»

دادگاه امروز به ریاست قاضی صفری و به مدت ۶ ساعت در شیراز برگزار شد.

علی مطهری نماینده مجلس ۱۸ اسفند ١٣٩٣ برای سخنرانی در دانشگاه شیراز به این شهر سفر کرده بود که مورد هجوم افراد موتورسوار قرار گرفت.

به دنبال این رویداد خشونت‌بار، پرونده‌‌ای با شکایت مطهری علیه حمله ‌کنندگان تشکیل شد و دادگاه برای ١١ متهم پرونده کیفرخواست صادر کرد که از این تعداد، هشت نفر «افراد حمله‌کننده» به مطهری، دو نفر مسئولان دانشگاه دعوت‌‌کننده و یک نفر هم دانشجوی دعوت‌کننده بود.

شعبه ١٠١ دادگاه کیفری دو شیراز بعد از رسیدگی به این پرونده، شش نفر از حمله‌‌کنندگان را به دو ماه حبس و ١٠ ضربه شلاق و دو نفر دیگر را به چهار ماه و نیم حبس و ٣٧ ضربه شلاق محکوم کرد.

از میان سه متهم دانشگاهی هم که با شکایت مدعی‌‌العموم برای آن‌ها پرونده تشکیل شده بود و مطهری شاکی پرونده نبود، یک متهم به ٢ سال انفصال از خدمت با ٢ سال تعلیق و نفر دیگر از مسئولان دانشگاه هم به ٢ سال انفصال از خدمات دولتی قطعی محکوم شده‌اند. دانشجوی دعوت‌‌کننده از مطهری نیز به‌ اتهام «معاونت در امتناع از دستورات و قوانین دانشگاه»، به پرداخت یک‌ میلیون تومان جزای نقدی محکوم شد.

اما این پایان پرونده نبود، چون تعدادی از حمله‌کنندگان و ضاربان در جریان تحقیقات و رسیدگی به بخش نخست پرونده، اعلام کردند افرادی به آن‌ها دستور حمله داده‌‌اند و به همین دلیل پرونده‌‌ای برای رسیدگی به اتهامات آمران این حمله در دادسرای نظامی شیراز تشکیل شد که امروز جلسه‌ای برای رسیدگی به اتهام آمران در این دادسرا برگزار شد.

وکی مطهری در این جلسه گفته که رضایت مطهری می‌تواند در کاهش مجازات متهمان موثر باشد.

 

برچسب ها