تاریخ : شنبه, ۲۲ خرداد , ۱۴۰۰ 3 ذو القعدة 1442 Saturday, 12 June , 2021
3

بازداشت 3 تن از فعالان «عرفان حلقه»‌ در شیراز

  • ۱۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۰:۰۸
بازداشت 3 تن از فعالان «عرفان حلقه»‌ در شیراز

۳ نفر از فعالان «عرفان حلقه» در شیراز به اتهام آنچه «هماهنگی برای تجمع سازمان یافته غیرقانونی» اعلام شده، بازداشت شدند.

خبرگزاری تسنیم روز پنجشنبه ۹ شهریور گزارش داده که «زهرا بزرگ‌پور،کیارمین محمدزاده و مسلم مومنی» سه نفری هستند که بازداشت شده‌اند.

این خبرگزاری نزدیک به یکی از نهادهای نظامی نوشته که این افراد پس از صدور حکم اعدام محمدعلی طاهری، بنیانگذار گروه عرفان حلقه «اقدام به هماهنگی برای تجمع سازمان‌یافته غیرقانونی در شیراز و دیگر استان‌ها کرده‌اند.»

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل طاهری تأیید کرده که برای موکلش حکم اعدام صادر شده است. آقای طباطبایی یکشنبه ۵ شهریور  گفت که شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب آقای طاهری را به اتهام «افساد فی الارض» به اعدام محکوم کرده است.

این حکم با انتقاد شماری از نمایندگان مجلس و فعالان سیاسی مواجه شده است.

آقای طاهری از سال‌های ابتدای دهه ۱۳۸۰ خورشیدی با راه انداختن موسسه فرهنگی هنری «عرفاق حلقه» و معرفی نوعی طب مکمل با عنوان «فرادرمانی» به تدریج شهرت یافت. او در سال ۱۳۹۰ بازداشت شد.

طاهری پیش از حکم اعدامی که به تازگی برایش صادر شد، از سوی دادگاه انقلاب به‌اتهام «توهین به مقدسات، مداخله غیرقانونی در امور پزشکی و درمان بیماران، ارتکاب فعل حرام و رابطه نامشروع با لمس نامحرم، استفاده غیرمجاز از عناوین علمی (دکتر و مهندس) و ضاله بودن کتب و آثار» به پنج سال حبس، پرداخت ۹۰۰ میلیون تومان جزای نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود.

محمدعلی طاهری یک بار دیگر هم به اعدام محکوم شده بود اما این حکم از سوی دیوان عالی کشور نقض شده بود. در اردیبهشت سال ۱۳۹۵ با وجود تامین وثیقه برای او، با آزادی‌اش مخالفت شد.

«عرفان حلقه» انواعی از رفتار‌های آیینی فردی و جمعی بر اساس آموزه‌های عرفانی و شبه‌علمی را در برمی‌گیرد که ادعا می‌شود فرد بر اساس آن‌ها به آرامش دست پیدا می‌کند.

نهادهای رسمی در ایران، از این آیین ها با عناوینی همچون «عرفان های کاذب» یا «عرفان‌های نوظهور» یاد می‌شود.

برچسب ها