تاریخ : جمعه, ۸ مرداد , ۱۴۰۰ 21 ذو الحجة 1442 Friday, 30 July , 2021
3

واکنش جمعی از ایرانیان به اظهارات وزیر خارجه آمریکا

  • ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۹
واکنش جمعی از ایرانیان به اظهارات وزیر خارجه آمریکا

جمعی از فعالین سیاسی اصلاح‌طلب و زندانیان سیاسی سابق در ایران در بیانیه‌ای اظهارات اخیر وزیر خارجه آمریکا درباره ایران را “سخنانی تحریک‌آمیز و خلاف قواعد حقوقی و بین‌المللی” خوانده و آن محکوم کردند.

اظهارات روز چهارشنبه (۱۴ ژوئن/ ۲۴ خرداد) رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در مجلس نمایندگان این کشور درباره ایران با واکنش تند گروهی از فعالین سیاسی اصلاح‌طلب و زندانیان سیاسی سابق مواجه شده است.

رکس تیلرسون در مجلس نمایندگان گفته بود: «سیاست ما در قبال ایران این است که هژمونی و برتری آن را عقب رانده و توانایی آنها در تولید سلاح هسته‌ای را مهار کنیم  و از عناصری در داخل ایران حمایت کنیم که منجر به انتقال مسالمت‌آمیز حکومت شود. و البته همان‌طور که می‌دانیم، آن عناصر حضور دارند.»

جمعی از فعالین سیاسی ایران در بیانیه‌ای سخنان وزیر خارجه آمریکا را “تحریک‌آمیز و خلاف قواعد حقوقی و بین‌المللی” خوانده‌ و گفته‌اند این اظهارات “نتیجه‌ای جز گسترش بی‌ثباتی بیشتر در منطقه و در نتیجه توسعه جنگ و تروریسم ندارد”.

در این بیانیه آمده است: «همگان از این واقعیت تلخ آگاهند که شرایط کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا نه تنها نسبت به سایر مناطق جهان در وضعیت خطیرتری قرار دارد، بلکه در تاریخ این منطقه نیز چنین بحران بزرگی مشاهده نشده است.»

نویسندگان بیانیه اضافه کرده‌اند، اگرچه بخش مهمی از این بحران ریشه داخلی دارد و ناشی از ضعف و نبود حکومت‌های مردم‌سالار و آزاد در منطقه است ولی یکی از علل مهم و تشدیدکننده بحران، دخالت‌های بیگانگان بویژه دولت آمریکا در منطقه است.

به گفته نویسندگان بیانیه، اظهارات وزیر خارجه آمریکا “در شرایطی بیان می‌شود که اکثریت قاطع مردم ایران پای صندوق‌های رأی حرف‌ خود را می‌زنند و در همان حال کاخ سفید برای غارت درآمدهای نفتی منطقه از کشورهایی حمایت می‌کند که کاملا استبدادی اداره می‌شوند”.

امضاکنندگان بیانیه هم‌چنین از تمام کنشگران سیاسی و روشنفکران ایرانی و جهانی خواسته‌اند که “با محکوم کردن چنین اظهاراتی اجازه ندهند که بیش از این بر زخم‌های منطقه نمک پاشیده شود که در جهان جهانی شده کنونی بحران به منطقه محدود نخواهد شد و دود آن به چشم همه از جمله مردم آمریکا خواهد رفت”.

این بیانیه را نزدیک به صد نفر از جمله حسن اسدى زیدآبادی، بهمن احمدی امویی، ژیلا بنی‌یعقوب، علیرضا بهشتى شیرازى، مصطفی تاج‌زاده، حمیدرضا جلایی‌پور، سعید حجاریان، محمدرضا خاتمی، علیرضا رجایى، عبدالله رمضان‌زاده، محسن رنانی، کیوان صمیمی، ریحانه طباطبائی، محسن صفایی فراهانی، عباس عبدی، پروین فهیمی، فخرالسادات محتشمی‌پور، محسن میردامادی، عبدالله مومنی، سعید مدنی و بهاره هدایت امضا کرده‌اند.

 

برچسب ها