تاریخ : یکشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۰ 4 ذو القعدة 1442 Sunday, 13 June , 2021
4

اظهارات «عجیب» نماینده کنگره آمریکا درباره حملات تهران

  • ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۶
اظهارات «عجیب» نماینده کنگره آمریکا درباره حملات تهران

نماینده جمهوری‌خواه ایالت کالیفرنیا در مجلس نمایندگان کنگره آمریکا در اظهاراتی ‘عجیب’ از ‘فواید حمایت از طراحان حملات تهران’ با هدف مقابله با حکومت ایران سخن گفته است.

به گزارش بی بی سی، آقای روراباکر که روز پنجشنبه ۱۹ خرداد، در جریان یک جلسه استماع درباره حزب الله لبنان در کنگره آمریکا و با کارشناسان سخن می‌گفت با اشاره به حملات روز چهارشنبه ۱۷ خرداد در مرکز تهران، رو به حاضران در جلسه کرد و گفت: “شاید این فکر بدی نباشد که آمریکا از سنی‌هایی که به حزب الله و شیعه‌های دشمن ما حمله می‌کنند، حمایت کند، این فکر خوبی نیست؟”

او پس از طرح این اظهار‌نظر با پاسخ یکی از کارشناسان حاضر در جلسه روبرو شد که می‌گوید: “این حملات از سوی داعش صورت گرفته و ما نباید به هیچ وجه از آن حمایت کنیم و باید آن را محکوم می‌کنیم.”

با وجود این، آقای روراباکر با ذکر مثالی می‌گوید: “مثلا می‌دانستیم که جوزف استالین که آدم بدی بود و هرگز نباید با او همکاری می‌کردیم، اما با وجود اذعان به بد بودنش برای از پای درآوردن هیتلر… شاید بد فکری نباشد که اجازه دهیم گروه‌های رادیکال اسلامی به جان هم بیافتند.”

در پاسخ به این اظهار نظر هم یکی دیگر از کارشناسان حاضر در جلسه می‌گوید: “این یعنی حمایت از داعش. ما باید داعش را نابود کنیم.”

دینا روراباکر، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، که از ناحیه ساحلی در جنوب غربی شهر لس‌آنجلس به کنگره راه یافته است، به اظهارات جنجالی به ویژه در زمینه سیاست خارجی آمریکا شهرت دارد.

اظهارات این نماینده کنگره آمریکا با مخالفت‌هایی مواجه شده است. شورای ملی ایرانیان آمریکا، نایاک، با انتشار ویدئو سخنان آقای روراباکر از سخنان او شدیدا انتقاد کرده و طی بیانیه ای رسما از او خواسته نسبت به این اظهارات “عذرخواهی کند”.

او پیش‌تر هم به علت اظهارنظر درباره “حق شبه جزیره کریمه برای پیوستن به خاک روسیه” در رسانه‌های آمریکا مورد انتقاد وسیع قرار گرفته است.

از آقای روراباکر که از حامیان جدی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکاست به عنوان یکی از گزینه‌های احراز پست وزیر خارجه صحبت به میان آمده بود.

در حملات روز چهارشنبه به ساختمان ملاقات مردمی مجلس ایران و حرم امام خمینی (ره)، ۱۷ نفر شهید و بیش از ۴۰ نفر مجروح شدند.

برچسب ها