تاریخ : یکشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۰ 4 ذو القعدة 1442 Sunday, 13 June , 2021
5

پاسخ مطهری به رئیس قوه قضائیه: بخشی از مردم نسبت به بخشی از نظام دلگیر هستند

  • ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۰:۵۸
پاسخ مطهری به رئیس قوه قضائیه: بخشی از مردم نسبت به بخشی از نظام دلگیر هستند

علی مطهری، نایب رئیس مجلس در پاسخ به سخنان آیت‌الله صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه که مطرح شدن «آشتی ملی» را ضروری ندانسته، گفت که بخشی از مردم نسبت به بخشی از نظام دلگیر هستند و نیاز به آشتی ملی است.

رئیس قوه قضائیه در خصوص «آشتی ملی» گفته بود: «مردم هیچ اختلاف اساسی و تفرقه‌ای ندارند که نیازمند آشتی ملی باشند.»

علی مطهری در واکنش به این اظهارات بدون اشاره به نام رئیس قوه قضائیه در صفحه اینستاگرامش نوشت: «ما هم قبول داریم که مردم با هم قهر نیستند بلکه در پی حوادث سال ۸۸ بخشی از مردم از بخشی از نظام دلگیر است و نیاز به آشتی ملی است.»

طرح «آشتی ملی» به تازگی از سوی حجت‌الاسلام سیدمحمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین مطرح شده است.

حسن روحانی رئیس‌جمهور نیز در سخنرانی مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن نیز گفته بود که به دنبال آشتی ملی است: «ما در پی ساختن ایرانی آزاد، آباد و مستقل هستیم و با  پیروی از مقام معظم رهبری در پی اجماع، آشتی و انسجام ملی هستیم.»

در حالی که هواداران دولت و اصلاح‌طلبان از طرح آشتی ملی حمایت کرده‌اند اما گروه‌های تندرو و برخی مقامات با آن مخالف هستند.

مطهری شعارهایی را که از سوی شماری از مردم در مراسم تشییع آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام در دی ۱۳۹۵ داده شد، تاییدی بر «دلگیربودن» بخشی از مردم نسبت به بخشی از نظام دانسته است.

در این مراسم، شماری از مردم شعارهایی در حمایت از میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد سر دادند. این سه تن از ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند و مقامات تاکنون با لغو حصر آن‌ها موافقت نکرده‌اند.

به گفته مطهری، «راه رفع کدورت»، قبول اشتباه از سوی یک طرف ماجرا نیست «بلکه دو طرف باید به اشتباهات خود اعتراف کنند، هم طرفی که زمینه فتنه را ایجاد کرد و با معترضان رفتار خشن داشت و هم طرف دیگر که با طولانی کردن اعتراضات خود موجب بهره‌برداری دشمن گردید، هر چند قصور یا تقصیر دو طرف مساوی نیست».

مقامات می‌گویند که حصرشدگان باید «توبه‌» کنند تا زمینه آزادی‌شان فراهم شود اما علی مطهری بر این باور است در حوادث سال ۱۳۸۸ محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور پیشین نیز مقصر بوده است.