تاریخ : سه شنبه, ۵ مرداد , ۱۴۰۰ 18 ذو الحجة 1442 Tuesday, 27 July , 2021
3

«مذاکره‌کنندگان ایران هیچ وقت درخواست شلیک موشک نکردند»

  • ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۰
«مذاکره‌کنندگان ایران هیچ وقت درخواست شلیک موشک نکردند»

یک منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده هسته ای، ادعای یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری را رد کرد و گفت: برخلاف این ادعای عجیب و غریب ، تیم مذاکره‌کننده ایران هیچ وقت درخواست شلیک موشک نکرد. وزارت دفاع نیز ادعا را تکذیب کرده است.

مصطفی میرسلیم نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری، روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت در دانشگاه علم و صنعت در پاسخ به دانشجویی که پرسید «چرا در هنگام مذاکرات، آزمایش موشکی انجام شد»، گفت: آقایان در مذاکرات کم آورده بودند به همین دلیل خواستند که آزمایش موشکی انجام شود. اگر باور ندارید از وزیر دفاع بپرسید.

در پاسخ به این سخنان، یک منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده به خبرگزاری ایرنا گفت: مذاکره کنندگان بیشترین حساسیت را برای رفع محدودیت های خطرناک قطعنامه ۱۹۲۹ به کار گرفتند که در دولت قبلی بر برنامه موشکی ایران تحمیل شده بود.

در قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت از ایران “خواسته شده بود” تا از آزمایش‌ موشک‌هایی که “برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی شده اند” خودداری کند.

این منبع افزود: تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران بیشترین تلاش خود را برای مقابله با هرگونه محدودیتی به کار گرفت که بر برنامه موشکی ایران تحمیل شده بود و سرانجام با مقاومت فراوان ، تا آخرین لحظات مذاکره مانع رسیدن آمریکا به اهدافش شد.

این منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده ایران تاکید کرد: بر خلاف ادعای عجیب و جدید یکی از نامزدهای محترم هیچوقت کم نیاوردند و هیچوقت درخواست شلیک موشک نکردند. معلوم نیست حضرات ،کجا خواب نما شده اند که چنین گفته اند.

وزارت دفاع نیز ضمن رد ادعای میرسلیم اعلام کرد: «ادعای این نامزد انتخابات ریاست جمهوری نادرست و آزمایشات موشکی جمهوری اسلامی ایران طبق برنامه های مشخص و از پیش تعیین شده انجام می شود و ارتباطی به اینگونه امور ندارد.»

انتقاد روحانی از شلیک موشک در زمان مذاکرات هسته‌ای

میرسلیم در حالی چنین ادعایی مطرح کرده که حسن روحانی، رئیس جمهور در دومین مناظره تلویزیونی در پاسخ منتقدان برجام گفته بود: “برای بر هم زدن برجام چه کار کردند؟ روی موشک شعار نوشتند تا نتوانیم از برجام استفاده کنیم.”

اشاره آقای روحانی به رزمایش موشکی سپاه پاسداران ایران است که نوزدهم اسفند ۱۳۹۴ خبر آن منتشر شد.سپاه در آن زمان اعلام کرد دو موشک بالستیک به سمت اهداف از پیش تعیین شده فرستاده که برد آنها دو هزار کیلومتر است و به اسرائیل می‌رسد.

خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران آن زمان گزارش داد که به عبری روی موشک‌ها نوشته شده است “اسرائیل باید از صحنه روزگار محو شود.”

سخنان روحانی در خصوص شلیک موشک با واکنش مقامات نظامی مواجه شد. از جمله محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروی مسلح ایران خطاب به آقای روحانی گفته است: “خوب نیست یک کاندیدا و مقام مسئولی نمایش اقتدار ملت در قدرت موشکی را که به برکت خون شهیدان حاصل و موجب بازدارندگی برابر تهدیدات دشمنان است را به مساله کوچکی مانند برجام ربط دهد.”

بیشتر بخوانید: رئیس ستاد کل نیروهای مسلح: قدرت موشکی را به مسئله کوچکی مثل برجام ربط ندهید

پیشتر مسعود جزایری، سخنگوی نیروهای مسلح هم در پاسخ به اظهارات حسن روحانی درباره رزمایش موشکی گفته بود: “توان موشکی (ایران) هیچ ارتباطی با برجام ندارد.”

آقای جزایری خطاب به اقای روحانی گفته بود: “ما مجددا به نامزدهای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری تاکید و توصیه می‌کنیم که از ورود مناقشه‌آمیز به مسائل مهم و حساس نظامی و دفاعی کشور و دادن آدرس‌های غیرصحیح و نادرست به مردم اجتناب ورزند.”

برچسب ها