تاریخ : شنبه, ۹ مرداد , ۱۴۰۰ 22 ذو الحجة 1442 Saturday, 31 July , 2021
3

خواسته‌های مهم اهل سنت از رئیس جمهور آینده ایران

  • ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۸:۳۴
خواسته‌های مهم اهل سنت از رئیس جمهور آینده ایران

عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان “مشارکت در مدیریت کشور” و “آزادی مذهبی” را مهم‌ترین خواسته‌های اهل سنت از رئیس‌جمهور آینده اعلام کرد. کارزار انتخاباتی نامزدها و دیدار آنها با نمایندگان اهل سنت ادامه دارد.

مولوی عبدالحمید در صحبت های خود در مراسم نماز جمعه زاهدان (۲۵ اردیبهشت/ ۵ مه) در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری گفت: «خواسته ما آن است که فردی انتخاب شود که برای ملت ایران، به‌ویژه جامعه اهل سنت که با مشکلات بیشتری مواجه است مفید و مؤثر باشد.»

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر عبدالحمید، او خاطرنشان کرد که نزدیک ۴۰ سال از عمر جمهوری اسلامی ایران می‌گذرد و وقت آن رسیده است “شایستگان اقوام، مذاهب و گرایش‌های مختلف” به‌صورت مساوی و عادلانه کار گرفته شود. عبدالحمید همچنین تاکید کرد: «درخواست جامعه اهل سنت آن است که از شایستگان اهل سنت در رده‌های مختلف اعم از وزارتخانه‌ها، معاونین رئیس‌جمهور، معاونین وزیران، سفارتخانه‌ها و مدیریت‌های استانی کار گرفته شود. نباید بین شایستگان اقوام و مذاهب تفاوت وجود داشته باشد؛ این حق ملت ایران و مطابق قانون اساسی کشور است.»

مولوی عبدالحمید اخیر نیز از مقامات عالیرتبه ایران خواسته بود که  قانون ممنوعیت کاندیداتوری اهل سنت برای ریاست‌جمهوری باید تغییر پیدا کند.

کاندیداهای ریاست جمهوری در ادامه کارزار انتخاباتی‌شان با عده‌ای از نمایندگان سنی کشور دیدار و ملاقات داشتند. برخی از کاندیداها با سفر به مناطق قومی  تلاش کردند با رای دهندگان محلی ارتباط مستقیم برقرار کنند.

حسن روحانی اخیر به بندرعباس رفت و در سالن فجر این شهر سخنرانی کرد. عبدالباعث قتالی، امام جمعه اهل سنت شهر بندرعباس پیش از سخنرانی روحانی در این شهر ضمن اعلام حمایت از او، گفت “در دولت یازدهم دل شیعه و سنی نزدیک‌تر شده است.” این روحانی سنی تاکید کرد که در دوره قبل  ۸۰ درصد آرای غرب بندرعباس متعلق به روحانی بوده و رای دهندگان سنی این منطقه به دولت روحانی وفادار خواهند ماند.

دیدار رئیسی با برخی از روحانیان سنی

ابراهیم رئیسی کاندیدای دیگر ریاست جمهوری هم (۲۶ اردیبهشت/۶ مه) در “اجتماع سراسری علمای اهل سنت” که در مجتمع آدینه تهران برگزار شد گفت که “کردستان، سیستان و بلوچستان و بندرعباس از ظرفیت‌های بسیار خوبی برخوردارند که باید از این ظرفیت‌ها استفاده شود”.

او تاکید کرد: «اولویت ما در دولت‌مان ارتباط با همسایگان است. ما ۱۵ همسایه داریم و باید اولویت اول ما، آنها باشند.»

در این دیدار تعدادی از روحانیان سنی و طرفداران رئیسی از مناطق مختلف کشور به تهران آمده بودند تا با  او دیدار کنند. در حاشیه این دیدار رئیسی با برخی از افرادی که لباس ملی ترکمنی (دُن) پوشیده بودند نیز عکس گرفت.

 

برچسب ها