تاریخ : جمعه, ۲۴ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 3 شوال 1442 Friday, 14 May , 2021
2

عراقچی خبر مربوط به قصد آمریکا برای تعلیق به جای لغو تحریم‌ها را تکذیب کرد

  • ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰:۳۲
عراقچی خبر مربوط به قصد آمریکا برای تعلیق به جای لغو تحریم‌ها را تکذیب کرد

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه و نماینده ایران در نشست غیر رسمی برجام در وین خبری را مبنی بر این که دستورالعمل آمریکا تعلیق تحریم‌هاست و نه لغو کامل آنها، تکذیب کرد.

به گزارش یورو نیوز، عراقچی شامگاه سه‌ شنبه ۳۱ فروردین در صفحه توییتر خود در باره این خبر که شبکه تلویزیونی انگلیسی‌زبان پرس‌تی‌وی آن را منتشر کرده بود، به زبان انگلیسی نوشت: «نمی‌دانم “منبع مطلع” پرس‌تی‌وی در وین کیست، اما هر که هست اصلا مطلع نیست.»

ساعاتی پیش، شبکه پرس‌تی‌وی به نقل از یک «منبع مطلع» در وین نوشته بود که دستورالعمل آمریکا صرفا تعلیق تحریم‌های ایران و نه لغو کامل آنهاست.

منبع خبری شبکه پرس‌تی‌وی افزوده است: «آمریکا صرفا با یک بازه زمانی کوتاه مدت یک هفته‌ای برای راستی‌آزمایی موافقت کرده است که در آن به صورت نمادین چند تراکنش انجام می‌شود.»

به گفته این منبع آمریکا تاکنون راستی‌آزمایی معقول و لازم را که برای معاملات نفتی زمانی برابر حداقل ۳ تا ۶ ماه است، نپذیرفته است. این منبع افزوده است: «هدف آمریکا از لغو نکردن کامل تحریم‌ها و بسنده کردن به رفع موقت برخی از آنها، صرفا بازگشت به برجام است تا بتواند از امکان مکانیسم ماشه علیه ایران استفاده کند.»

شبکه پرس‌تی‌وی همچنین به نقل از منبع خود در وین نوشته بود که در صورت پذیرش این مکانیسم، رفع مرحله‌ای تحریم‌ها یا تمدید بی‌اثر شدن آنها در بازه‌های زمانی ۱۲۰ روزه و ۱۸۰ روزه، علاوه بر شرطی شدن اقتصاد ایران، آمریکا خواهد توانست با گروگان گرفتن تمدید رفع تحریم، خواسته‌های دیگر خود یعنی برجام ۲ و ۳ را نیز به ایران تحمیل کند.

پرس‌تی‌وی همچنین گفته بود آمریکا قصد دارد ایران را مجبور به پذیرش رفع مرحله‌ای تحریم‌ها کند.

این شبکه خبری با تأکید ضمنی بر معتبر بودن اطلاعاتی که منتشر کرده، در واکنش به تکذیبیه عراقچی در توییتر نوشت: «آقای عراقچی به جای زیر سؤال بردن اعتبار منبع خبری پرس‌تی‌وی بهتر بود دقیقا می‌گفت کدام یک از اطلاعات نقل شده از منابع خبری پرسی‌تی‌وی تحریف شده است. منتظریم که پاسخ ایشان را بشنویم.»

آخرین دور مذاکرات غیررسمی برجام روز سه شنبه در وین پایان یافت و و هیئت‌ها برای مشورت به پایتخت‌های خود باز گشتند. قرار است دور جدید مذاکرات هفته آینده بار دیگر در پایتخت اتریش پی گرفته شود.

برچسب ها

دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.